Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: PPP - Sierpień 80 przeciwko likwidacji szkół

0
Podziel się:

Sierpień 80"
#

Sierpień 80" #

22.02. Gorzów Wielkopolski (PAP) - Polska Partia Pracy - Sierpień 80 krytykuje decyzję burmistrza i radnych Krosna Odrzańskiego (Lubuskie) o zamiarze likwidacji kilku placówek oświatowych w tej gminie. Mimo protestów mieszkańców, radni przyjęli uchwały w tej sprawie.

W oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP Polska Partia Pracy - Sierpień 80 zaznaczyła, że "za skandaliczną uważa arogancję burmistrza Krosna Odrzańskiego, Marka Cebuli z Platformy Obywatelskiej i miejskich radnych PO, którzy wbrew zdecydowanym protestom mieszkańców i wbrew interesowi lokalnej społeczności podjęli decyzję o likwidacji 50 procent szkół i dwóch przedszkoli".

"Władze działają przeciwko lokalnej społeczności. Likwidacja placówek oświatowych, szczególnie na wsiach i w małych miasteczkach, oznacza tak naprawdę przerzucenie kosztów kształcenia na barki rodzin" - zaznaczył rzecznik PPP - Sierpień 80 Patryk Kosela.

Również Związek Nauczycielstwa Polskiego wyraża swój sprzeciw wobec decyzji władz Krosna Odrzańskiego i zapowiada, że w czwartek wystąpi do wojewody lubuskiego o unieważnienie uchwał.

Kontrowersyjne uchwały dotyczą zamiaru likwidacji szkoły podstawowej i przedszkola w Osiecznicy, podstawówki w Radnicy oraz szkoły podstawowej i gimnazjum w Wężyskach. Łącznie do tych placówek oświatowych uczęszcza 407 dzieci.

Decyzje zapadły na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w poniedziałek późnym wieczorem. Pierwotnie obrady były zaplanowane na w poniedziałek rano, jednak grupa ponad 100 mieszkańców wymienionych wyżej wsi sparaliżowała pracę krośnieńskiego magistratu.

Przez kilka godzin w urzędzie panował chaos. Ostatecznie sesję przeprowadzono w poniedziałek późnym wieczorem w hali sportowej. Bezpieczeństwa strzegło kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Władze gminy rozpoczną teraz dwumiesięczne konsultacje z mieszkańcami, rodzicami i nauczycielami ze szkół, zagrożonych likwidacją. "Jeśli będzie wola współpracy, będziemy szukać innych rozwiązań. Dla mnie też oświata jest priorytetem. Ale jeśli przez lata gmina była zadłużana, to trzeba za to zapłacić i stąd te dramatyczne decyzje" - tłumaczył PAP burmistrz Marek Cebula.

Konieczność szukania oszczędności, w tym także w oświacie, burmistrz argumentuje fatalną sytuacją finansową gminy. Jego zdaniem, rosnący dług może niebawem doprowadzić do bankructwa samorządu, czyli przekroczyć ustawowy próg 60 proc. Tegoroczny budżet Krosna Odrzańskiego zaplanowany jest na ok. 45 mln zł. Wydatki przeznaczane na oświatę z krośnieńskiego budżetu sięgają rocznie 17 mln zł. Zadłużenie gminy wynosi obecnie 59 procent budżetu. (PAP)

mrd/ mmd/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)