Notowania

prezydent
16.12.2010 17:47

Lubuskie: Prezydent Gorzowa skierował do premiera list ws. lodołamaczy

# dochodzą informacje z konferencji prezydenta Gorzowa #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą informacje z konferencji prezydenta Gorzowa #

16.12. Gorzów Wielkopolski (PAP) - Prezydent Gorzowa Wlkp. Tadeusz Jędrzejczak skierował w czwartek list do premiera z prośbą o interwencję w sprawie decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Szczecinie o wycofaniu lodołamaczy kruszących lód na Warcie.

RZGW w Szczecinie zdecydował, że trzy lodołamacze, które pracowały na Warcie w woj. lubuskim, mają wrócić do Szczecina.

Prezydent Jędrzejczak powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że ta decyzja była dla niego "zaskoczeniem", bo - jak podkreślił - "pierwszy raz zdarzyło się, że lodołamacze, które miały kruszyć lód na Warcie, zostały wycofane w połowie akcji".

"Mamy nadzieję, że ta decyzja zostanie cofnięta" - powiedział Jędrzejczak. "Głównym celem było obniżenie lustra Warty, a co za tym idzie obniżenie poziomu wód gruntowych na Zakanalu" - dodał.

Na gorzowskim Zawarciu i Zakanalu panuje najtrudniejsza sytuacja, dochodzi do podtopień w piwnicach. Na zagrożonym terenie znajduje się ok. 2 tys. budynków mieszkalnych i 23 gospodarstwa rolne. W pierwszej kolejności władze są przygotowane do ewakuacji ok. 500 osób.

Decyzję szczecińskiego RZGW o wycofaniu lodołamaczy tłumaczył także w czwartek dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Śliwiński. "Spadek niskich temperatur jest coraz bardziej niebezpieczny. Następuje też powolny wzrost wody na Odrze. Udrożnienie tej rzeki ma ogromne znaczenie dla samej Warty" - zaznaczył Śliwiński.

"Sytuacja na Noteci się uspokaja, górna Warta też ma stabilne poziomy wód, dlatego decyzja o wycofaniu lodołamaczy nie powinna mieć znaczącego wpływu na Gorzów Wielkopolski" - powiedział kapitan Jerzy Hopfer z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Poziom Warty w mieście wynosi obecnie 541 cm, przy stanie alarmowym 420 cm. Lodołamacze kruszyły lód na Warcie w woj. lubuskim od ubiegłej środy.

W woj. zachodniopomorskim wciąż przekroczone są stany alarmowe na Odrze, m.in. na wodowskazach w Gozdowicach, Gryfinie i Widuchowej. Jezioro Dąbie jest całkowicie skute lodem - poinformowało MSWiA.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

mrd/ itm/

Tagi: prezydent, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz