Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Przygotowania do nadejścia fali kulminacyjnej na Odrze

0
Podziel się:

W Lubuskiem na terenach potencjalnie zagrożonych zalaniem przez
wezbrane wody Odry mieszka ok. 44 tys. ludzi. Fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest na
początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek.

W Lubuskiem na terenach potencjalnie zagrożonych zalaniem przez wezbrane wody Odry mieszka ok. 44 tys. ludzi. Fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek.

Napływ wody nie osiągnie stanu z 1997 roku, jednak fala oceniana jest jako wysoka - poinformował PAP rzecznik wojewody lubuskiego Wiesław Ciepiela.

W piątek odbyło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Celem spotkania była analiza zagrożenia i omówienie działań w celu zminimalizowania skutków zbliżającej się do regionu fali kulminacyjnej.

"Musimy być przygotowani na wiele scenariuszy, w tym na najgorszy. Korzystajmy z doświadczeń południowych województw, by w Lubuskiem skutki powodzi były jak najmniej odczuwalne" - powiedziała na spotkaniu wojewoda lubuski Helena Hatka.

Wojewoda zaznaczyła, że w sytuacji szczególnego zagrożenia i konieczności ewakuacji mieszkańców zagrożonych terenów w pierwszej kolejności należy zapewnić bezpieczeństwo osobom chorym, niepełnosprawnym, a także pomóc w transporcie zwierząt.

Fala kulminacyjna na Odrze ma dotrzeć do Lubuskiego na początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek.

Szacowany stan wód na początku przyszłego tygodnia to: Nowa Sól - 640cm-660cm, Cigacice - 360cm-650cm, Nietków - 620cm-640cm, Połęcko - 550cm-570cm, Słubice - 580cm-600cm. Poziomy są niższe niż w 1997 roku, jednak tym razem fala będzie dłuższa, co nie jest korzystne dla wałów.

W województwie lubuskim istnieje 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. 45 proc. z nich nie jest w dobrym stanie. Najbardziej newralgiczne fragmenty wałów znajdują się w powiatach: zielonogórskim, nowosolskim, zielonogórskim, krośnieńskim i słubickim.

Potencjalne zagrożenie może dotyczyć 44 tys. mieszkańców regionu, w tym 17 tys. w powiecie słubickim i 10 tys. w powiecie zielonogórskim.

Do pomocy przy umacnianiu wałów przygotowana jest straż pożarna, straż graniczna i wojsko. Swoją pomoc zaoferowała także służba więzienna, która w razie konieczności skieruje do pracy osadzonych. Na sytuację kryzysową gotowa jest lubuska policja.

Od czwartku w nadodrzańskich powiatach woj. lubuskiego obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszony przez wojewodę. Obliguje on samorządy do podjęcia działań w celu przygotowania się na możliwość wystąpienia powodzi.

Odra na swoim środkowym odcinku od kilku dni utrzymuje się na wysokim poziomie. W piątek stan alarmowy jest przekroczony w Nowej Soli o 77 cm, w Cigacicach o 51, w Nietkowie 45 cm, a w Krośnie Odrzańskim zrównała ze stanem alarmowym. W Słubicach o 25 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy.

W piątek wojewoda Hatka odwiedzi miejsca zagrożone powodzią, by nadzorować stopień przygotowania do przejścia fali kulminacyjnej.

Na stronie internetowej LUW (www.wojewodalubuski.pl) został poradnik dla mieszkańców newralgicznych terenów, w których znajdą informacje m.in. o tym, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy.

Na Ziemi Lubuskiej zagrożenie stanowi obecnie jedynie Odra.(PAP)

mmd/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)