Notowania

wiadomości
24.05.2010 12:31

Lubuskie przygotowuje się do przejścia fali

Najbardziej zagrożone zalaniem są powiaty zielonogórski i słubicki. Trwają tam prace przy umacnianiu wałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Hawałej)

We wtorek wieczorem do woj. lubuskiego dotrze fala kulminacyjna na Odrze. Najbardziej zagrożone zalaniem są powiaty zielonogórski i słubicki. Trwają tam nieustannie prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

Jak poinformował w poniedziałek urząd wojewódzki, prognozowany poziom fali kulminacyjnej w zagrożonych miejscowościach wynosi: Nowa Sól - 640-660 cm, Cigacice - 630-650 cm, Nietków - 620-640 cm, Połęcko - 550-570 cm, Krosno - 550-570 cm, Słubice - 580-600 cm. Poziomy są niższe niż w 1997 roku, jednak teraz fala będzie dłuższa.

W regionie jest 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. W najgorszym stanie są te w powiatach: zielonogórskim, nowosolskim, krośnieńskim i słubickim. Od kilku dni przy ich umacnianiu pracują ekipy zorganizowane przez samorządy i jednostki ochotniczej straży pożarnej. Na sytuację kryzysową gotowa jest lubuska policja.

W przypadku powodzi pomoc zadeklarowały władze niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia, który od 10 lat współpracuje z woj. lubuskim. Reprezentant landu pracuje przy zespole kryzysowym wojewody lubuskiego, a reprezentant wojewody w Brandenburgii.

_ - Wymianę informacji o stanach wód prowadzimy na bieżąco, by być w gotowości do wzajemnej pomocy _ - powiedział rzecznik wojewody Wiesław Ciepiela.

fot: Bartosz Chochoowskifot: Bartosz Chochoowski[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/powodz;we;wroclawiu;-;zalany;park;na;przedmiesciu;olawskim,galeria,3737,0.html)_ - Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili na Odrze, ale nie można bagatelizować też Warty, która co prawda płynie wolniej, ale jej stan jest znacznie wyższy, niż w 1997 roku. Z końcem tego tygodnia rzeka może zagrozić naszemu regionowi _ - dodał Ciepiela.

We Wrocławiu bezpiecznie, trwa wypompowywanie wody z Kozanowa

Poprawia się również sytuacja na wrocławskim osiedlu Kozanów. Osiedle to zostało zalane w sobotę z powodu przerwania wałów przez Odrę i Ślęzę, gdy przez miasto przechodziła fala kulminacyjna. Pod wodą pozostaje ok. 80 hektarów, na których stoi kilka bloków, wieżowce, oraz punkty usługowe.

W niedzielę rozpoczęła się tam akcja wypompowywania wody z kolektora sanitarnego na Maślicach i Praczach Odrzańskich we Wrocławiu, co spowoduje naturalne usuwanie nadmiaru wody z zalanego Kozanowa. Na razie nie wiadomo, kiedy Kozanów zostanie całkowicie osuszony.

W woj. dolnośląskim na wodowskazach przekroczonych zostało 14 stanów alarmowych i 3 stany ostrzegawcze. Ogłoszono 10 alarmów powodziowych w powiatach wzdłuż Odry oraz 3 pogotowia powodziowe.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Fala na Odrze zalewa Ścinawę i Kwiatkowice** ]( http://news.money.pl/artykul/trwa;akcja;ratunkowa;w;swiniarach;pod;plockiem,45,0,624173.html )
* [ Trwa akcja ratunkowa w Świniarach pod Płockiem ]( http://news.money.pl/artykul/trwa;akcja;ratunkowa;w;swiniarach;pod;plockiem,45,0,624173.html )[ ]( http://news.money.pl/artykul/wloclawek;najgorsze;ma;juz;za;soba,52,0,624180.html )
* [ **Włocławek najgorsze ma już za sobą** ]( http://news.money.pl/artykul/wloclawek;najgorsze;ma;juz;za;soba,52,0,624180.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/wloclawek;najgorsze;ma;juz;za;soba,52,0,624180.html )[ **Na lubelszczyźnie najtrudniejsza sytuacja w Wilkowie** ]( http://news.money.pl/artykul/na;lubelszczyznie;najtrudniejsza;sytuacja;w;wilkowie,127,0,624255.html )
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz