Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: Skala zwolnień nauczycieli nie będzie duża

0
Podziel się:

Wg wstępnych szacunków w woj. lubuskim pracę może stracić ok.
100 nauczycieli, a ok. 250 w nowym roku szkolnym będzie zatrudnionych w zmniejszonym wymiarze czasu
pracy - poinformowała PAP prezes Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania.

Wg wstępnych szacunków w woj. lubuskim pracę może stracić ok. 100 nauczycieli, a ok. 250 w nowym roku szkolnym będzie zatrudnionych w zmniejszonym wymiarze czasu pracy - poinformowała PAP prezes Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania.

Dane ZNP dotyczące wypowiedzeń umów o pracę są zbliżone do tych, które uzyskała PAP z ok. 90 proc jednostek samorządu terytorialnego w woj. lubuskim. W całym regionie w oświacie w roku szkolnym 2012/13 pracowało ok. 16,8 tys. nauczycieli, w tym na pełnym etacie ok. 7,2 tys. Danych na temat skali zwolnień w placówka oświatowych nie gromadzi Lubuskie Kuratorium Oświaty.

"W porównaniu do innych regionów w Lubuskiem skala zwolnień nauczycieli nie jest duża. Musimy jednak pamiętać, że dla każdego nauczyciela, który straci pracę oznacza to dramat rodzinny. Dzięki zaangażowaniu związków zawodowych udało się w wielu przypadkach uniknąć zwolnień, na rzecz zmniejszenia wymiaru czasu pracy osobom, które były zagrożone zwolnieniem" - powiedziała PAP Mania.

Dodała, że najczęściej dyrektorzy szkół uzasadniają swoje decyzje kadrowe niżem demograficznym i zmianami w podstawie programowej. Z tego też powodu w gronie osób, które otrzymały wypowiedzenia, najwięcej jest nauczycieli informatyki, biologii i historii.

Mania zaznaczyła, że być może uda się jeszcze zmniejszyć liczbę zwalnianych nauczycieli. "Będzie to zależało od wyników naboru do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych" - wyjaśniła.

W Zielonej Górze w roku szkolnym 2012/2013 pracowało w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych 1511 nauczycieli. W nowym (2013/2014) straci pracę 20 nauczycieli, natomiast zmniejszenie wymiaru zatrudnienia przewiduje się dla 118 nauczycieli. Siedem osób zdeklarowało odejście na emeryturę - poinformowała PAP inspektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zielona Góra Maria Guza.

W tym mieście wśród osób, które dotkną zmiany w strukturze zatrudnienia są nauczyciele: języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej, języków obcych, przedmiotów ścisłych, informatyki, historii, geografii, przyrody, biologii, wychowania fizycznego, także bibliotekarze oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych i religii. Konieczność ograniczenia liczby nauczycieli dyrektorzy uzasadniają niżem demograficznym i zmianami programowymi.

Urzędnicy zaznaczyli, że sytuacja kadrowa w mieście może ulec zmianie z początkiem roku szkolnego, w zależności od wyników naboru do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podobnie jak w przypadku Gorzowa Wielkopolskiego, w którym wypowiedzenie umowy o pracę z prawdopodobną konsekwencją rozwiązania umowy o pracę dotyczą 20 nauczycieli.

Jak zaznaczył naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wlkp. Adam Kozłowski, dane te nie są ostateczne, gdyż sytuacja wciąż się zmienia, także za sprawą wniosków o urlopy dla poratowania zdrowia. W˙roku szkolnym 2012/13 w miejskiej oświacie zatrudnienie wynosiło średnio 2067, w tym 326 w placówkach przedszkolnych.

W grupie osób, które otrzymały wypowiedzenia są m.in.˙nauczyciele˙WF (3 osoby), języka polskiego (4), języka niemieckiego (3), szczególnie szkół ponadgimnazjalnych.

Zmniejszony wymiar zatrudnienia zaproponowano 114 nauczycielom, w tym m.in.: WF (19), język polski (15), język niemiecki (13), biologia (8), matematyka (6), fizyka˙(6). Wydział nie posiada danych dotyczących liczby nauczycieli, którzy zamierzają przejść na emeryturę.

"Powodem ruchów kadrowych jest sytuacja demograficzna i zmiany w podstawie programowej. Nauczyciele, którym brakuje możliwości dalszego zatrudnienia w danej placówce, w miarę możliwości są przenoszeni do innych szkół, uzupełniają etat w innej˙szkole, korzystają z możliwości uzyskania nowych kwalifikacji w ramach dokształcania zawodowego, są umieszczeni w wydziałowej bazie kadrowej osób poszukujących pracy" - powiedział PAP Kozłowski. (PAP)

mmd/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)