Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Słubice przygotowują się na nadejście fali kulminacyjnej

0
Podziel się

Ograniczenia w ruchu, odwołane zajęcia w szkołach i
przedszkolach oraz apel burmistrza o wyjazd z miasta na weekend - tak Słubice przygotowują się do
nadejścia fali kulminacyjnej na Odrze.

bEieQpvV

Ograniczenia w ruchu, odwołane zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz apel burmistrza o wyjazd z miasta na weekend - tak Słubice przygotowują się do nadejścia fali kulminacyjnej na Odrze.

Prognozy przewidują, że fala dotrze do tego granicznego miasta w nocy z piątku na sobotę. Odra ma wówczas osiągnąć poziom 590-600 cm, przy stanie alarmowym 370 cm.

Przy szacowanej wysokości fali, woda nie przeleje się przez wały, ale może dojść do znacznego podniesienia się poziomu wód gruntowych.

bEieQpvX

Zajęcia w przedszkolach i szkołach gminnych będą odwołane w piątek i poniedziałek, 31 maja. Szkoły ponadgimnazjalne będą zamknięte od najbliższego czwartku - poinformowała PAP Irmina Balcerek z UM Słubice.

Burmistrz Słubic postanowił wprowadzić kilka zmian w organizacji ruchu ulicznego, które zaczną obowiązywać już od godz. 12 w środę, do odwołania.

Po mieście nie będą mogły jeździć samochody o masie powyżej 12 ton, z ruchu zostaną wyłączone ulice: I Maja (od mostu granicznego do stacji paliw Orlen), Nadodrzańska i Szczecińska. Zjazd z mostu granicznego będzie odbywał się ulicą Kościuszki, na której zostanie zorganizowany ruch dwukierunkowy.

Mieszkańcy ulic objętych ograniczeniami mają otrzymać przepustki, które wyda im straż miejska. Na ich podstawie będą mogli dojechać do domów.

bEieQpwd

Władze Słubic wprowadziły także zakaz wchodzenia na wały na odcinku całego miasta, aż do granicy gminy Słubice z miejscowością Górzyca.

Burmistrz Bodziacki zaapelował do mieszkańców, aby w miarę możliwości wyjechać z miasta podczas weekendu oraz zachować wszystkie środki ostrożności związane z zagrożeniem powodziowym.

Wcześniej działania prewencyjne podjęto w słubickim szpitalu. Jego pacjentów na czas zagrożenia przeniesiono do innych lecznic. Nadal działa oddział ratunkowy i świadczona jest opieka ambulatoryjna.

Dyrekcja szpitala w ten sposób przygotowała się na ewentualność pozbawienia lecznicy energii elektrycznej. To realne zagrożenie, gdyż transformatorownia znajduje się w piwnicach, a budynek zlokalizowany jest na niskim terenie, w pobliżu odrzańskich wałów.

bEieQpwe

Fala kulminacyjna na Odrze dotarła już do woj. lubuskiego. Przechodzi przez powiat nowosolski. Od kilku godzin woda utrzymuje się tam na poziomie ok. 645 cm, niższym niż prognozowane maksimum o ok. 40 cm.

Sytuacja wydaje się być stabilna. Wały wytrzymały napór wody, miejscami pojawiają się przesiąki, ale są na bieżąco likwidowane przez strażaków i wojsko. (PAP)

mmd/ itm/ bk/

bEieQpwy
lubuskie
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)