Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lubuskie: W niedzielę 10. "Rajd Karabanowa" w Pniewie

0
Podziel się:

W niedzielę na terenie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w
Pniewie koło Międzyrzecza (Lubuskie) odbędzie się 10. edycja "Rajdu Karabanowa" - impreza
organizowana jest w rocznicę przełamania linii niemieckich fortyfikacji przez Armię Czerwoną w 1945
r.

W niedzielę na terenie Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza (Lubuskie) odbędzie się 10. edycja "Rajdu Karabanowa" - impreza organizowana jest w rocznicę przełamania linii niemieckich fortyfikacji przez Armię Czerwoną w 1945 r.

Pomimo potężnych umocnień na granicy polsko-niemieckiej, nacierające na Berlin radzieckie wojska pancerne szybko poradziły sobie ze sforsowaniem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, nie odnosząc poważnych strat.

W akcji wyróżnił się dowódca batalionu czołgów 44. Brygady Pancernej mjr Aleksiej Karabanow, który w nocy z 29 na 30 stycznia 1945 roku wraz ze swoim oddziałem sforsował zaporę przeciwpancerną w obecnym Pniewie, bez wystrzału. Do starcia doszło jednak w pobliskiej wsi Wysoka. Jedynym radzieckim żołnierzem, który poległ, był właśnie mjr Karabanow.

To wydarzenie upamiętnia pomnik radzieckiego oficera; od 2005 roku w ostatnią niedzielę stycznia organizowany jest "Rajd Karabanowa" przez Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Ta instytucja opiekuje się jednym z najciekawszych fragmentów poniemieckich fortyfikacji. Te zaliczane są do największych atrakcji turystycznych Ziemi Lubuskiej.

Rajd rozpocznie się w niedzielne przedpołudnie od złożenia wiązanek kwiatów przed pomnikiem radzieckiego czołgisty we wsi Wysoka niedaleko Pniewa. Na godzinę 11 zaplanowano inscenizację batalistyczną w pobliżu siedziby muzeum. Miłośnicy wojskowości pokażą, jak mógł wyglądać szturm Rosjan na linie niemieckie.

W programie imprezy znalazł się również samochodowy rajd terenowy pod hasłem "Odkrywamy Fortyfikacje", a także otwarcie wystawy czasowej w muzeum pt. "Ryby i Fortyfikacje". Ekspozycja przedstawia zagospodarowanie jezior, stawów i innych akwenów położonych w rejonie poniemieckich umocnień.

Ponadto swój sprzęt zaprezentują żołnierze z brygady zmechanizowanej z Międzyrzecza, odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, będzie okazja odwiedzić strzelnicę i pojeździć pojazdami militarnymi. W Pniewie będzie można także zwiedzić niedawno odnowiony bunkier Pz.W. 717, w którym zostało zrekonstruowane wyposażenie z okresu II wojny światowej.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, zbudowany w latach 30. XX wieku na pograniczu niemiecko-polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty, rozciąga się na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza.

Do wybuchu II wojny światowej Niemcy na całej stukilometrowej linii umocnień zdążyli wybudować 106 bunkrów, z których 21 połączono wspólną siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów. W okresie wojennym fortyfikacje były wykorzystywane jako podziemne fabryki.

Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku Rosjanie zajęli całą potężną linię fortyfikacyjną w ciągu trzech dni, gdyż w tym czasie załogi poszczególnych bunkrów stanowiły jednostki bardzo nieliczne i słabo wyszkolone. (PAP)

mmd/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)