Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lubuskie: Żołnierze dobrze przygotowani do IX zmiany PKW w Afganistanie

0
Podziel się

Organizacja konwojów, namierzanie celów dla lotnictwa - to
niektóre z elementów ćwiczenia "Gardez 11", przed wyjazdem lubuskich żołnierzy na IX zmianę PKW w
Afganistanie. W czwartek ćwiczenie zostało podsumowane; żołnierze są dobrze przygotowani do zadań -
oceniono.

bEigaIGd

Organizacja konwojów, namierzanie celów dla lotnictwa - to niektóre z elementów ćwiczenia "Gardez 11", przed wyjazdem lubuskich żołnierzy na IX zmianę PKW w Afganistanie. W czwartek ćwiczenie zostało podsumowane; żołnierze są dobrze przygotowani do zadań - oceniono.

Nastąpiła certyfikacja pododdziałów bojowych, które wylecą do Afganistanu w kwietniu - poinformował PAP szef sekcji prasowej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej mjr Szczepan Głuszczak.

Trzon dwóch zgrupowań bojowych i grupę rozpoznawczą IX zmiany PKW tworzy ok. 1,3 tys. żołnierzy z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17. WBZ) w Międzyrzeczu i Wędrzynie (Lubuskie) - to około połowa całego kontyngentu.

bEigaIGf

Zgrupowania bojowe "Alfa" i "Bravo" są największymi komponentami PKW w Afganistanie. Liczą po ok. 800 żołnierzy.

"Żołnierze ci zajmują się działalnością operacyjną. Prowadzą patrole, organizują posterunki kontrolne, zabezpieczają konwoje i dbają o bezpieczeństwo. Obok tego prowadzą operacje wspólnie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa" - powiedział PAP Głuszczak.

"Gardez 11" było dla nich końcowym sprawdzianem przygotowania do misji w Afganistanie.

W ramach ćwiczeń (rozpoczęły się 19 lutego br.) żołnierze "Siedemnastki" i jednostek uzupełniających zgrupowania bojowe zostali rozlokowani w kilku bazach na terenie woj. lubuskiego. Podział był bardzo prosty i wynikał z przyszłych zadań w Afganistanie.

bEigaIGl

"Dwie główne bazy to położona w Wędrzynie +Ghazni+ oraz +Warrior+, która została zorganizowana w oparciu o poligony w Żaganiu i Świętoszowie" - wyjaśnił Głuszczak.

Tam przez kilka minionych dni żołnierze ćwiczyli procedury realizacji zadań, które przyjedzie im wykonywać podczas misji m.in.: przeprowadzanie konwojów, patrole, ochronę bazy, ewakuację rannych czy zasady kontaktowania się i rozmów z ludnością afgańską.

Elementem przygotowań do operacji w ramach ISAF było też doskonalenie i sprawdzenie procedur przez specjalistów do naprowadzania lotnictwa tzw. JTAC (z ang. joint tactical air controller).

"Uważam, że moi żołnierze są bardzo dobrze przygotowani do misji. Utrzymujemy ciągły kontakt z kolegami, którzy są w Afganistanie i otrzymujemy od nich najświeższe informacje. To z kolei pozwala nam wyciągać wnioski i dokonywać stosownych reform w naszym przygotowaniu" - podkreślił dowódca 2. kompanii piechoty zmotoryzowanej ze zgrupowania bojowego "Bravo" por. Artur Zielichowski

bEigaIGm

Polski Kontyngent Wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). W ramach tej operacji zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni, w tym ochronę drogi Kabul-Kandahar oraz drogi Ghazni-Sharana na terenie prowincji. Liczy on 2600 żołnierzy, odwód strategiczny to 400 żołnierzy w Polsce z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie. (PAP)

mmd/ pz/

bEigaIGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)