Notowania

wiadomości
14.06.2011 16:14

Lubuskie: Żołnierze szkolili się na nowoczesnym trenażerze

Szkolenie z użyciem nowoczesnego trenażera, wykorzystywanego w armii amerykańskiej, przeszli we wtorek żołnierze w Wędrzynie (Lubuskie) w ramach przygotowań X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego do misji w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szkolenie z użyciem nowoczesnego trenażera, wykorzystywanego w armii amerykańskiej, przeszli we wtorek żołnierze w Wędrzynie (Lubuskie) w ramach przygotowań X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego do misji w Afganistanie. *

Mobilny interaktywny trenażer składa się z pięciu kontenerów na naczepach samochodowych (w jednym z nich jest zasilanie - PAP), w których zainstalowany jest sprzęt pozwalający na wirtualne odtworzenie sytuacji, które mogą spotkać żołnierzy służących na misji w Afganistanie.

"Taki trenażer od zeszłego roku używany jest w armii amerykańskiej. Dzięki temu żołnierze mogą wystąpić w roli atakujących i atakowanych, co pozwala im zrozumieć mentalną stronę działań rebeliantów i przygotować się do zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych" - powiedział PAP Jacek Matuszak z wydziału prasowego dowództwa Wojsk Lądowych.

W pierwszym kontenerze, na podstawie prezentacji multimedialnych, żołnierze dowiadują się, czym są i jak się konstruuje urządzenia wybuchowe, którymi rebelianci najczęściej atakują patrole wojsk koalicyjnych.

Wnętrze drugiego kontenera stylizowane jest na chatę afgańską, gdzie można zobaczyć m.in. stół do montażu urządzeń wybuchowych. "Charakterystyczne jest to, że w tym miejscu można poczuć też zapach materiałów wykorzystywanych do produkcji tzw. IED (improwizowany ładunek wybuchowy - PAP)" - dodał Matuszak.

W kolejnym kontenerze, żołnierze dowiadują się, w jakich miejscach najczęściej podkładane są improwizowane ładunki wybuchowe, a w czwartym - podzieleni na dwie grupy - uczestniczą w symulacji ataku z użyciem tych urządzeń.

"To najlepszy sposób, żeby trafić do żołnierza, żeby ten żołnierz zrozumiał, co to jest za zagrożenie, jak sobie z nim radzić, jak je wykrywać, identyfikować i jak reagować" - mówił o ćwiczeniach gen. brygady Piotr Błazeusz, który będzie dowódcą X zmiany.

W ten sposób można przeszkolić ok. 120 żołnierzy dziennie. Każdy etap kończy się testem sprawdzającym wiedzę na temat improwizowanych ładunków wybuchowych.

Instrukcje wewnątrz kontenerów są w języku polskim, dzięki współpracy polskich żołnierzy z niemieckimi z amerykańskiej bazy wojskowej w Grafenwoehr, skąd został przywieziony trenażer.

Przygotowane są także instrukcje w języku m.in. bułgarskim i chorwackim, ale do tych krajów trenażer ma trafić w późniejszym czasie.

Obecnie w ramach IX zmiany PKW w Afganistanie przebywa 2,6 tysięcy polskich żołnierzy. Kolejna zmiana wyjedzie na jesieni. Jej trzon będą tworzyć wojskowi z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga. (PAP)

mrd/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz