Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wizyta
02.06.2007 18:37

Lubuszanie modlili się w 10. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Gorzowie

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział we mszy pontyfikalnej z okazji 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. Nabożeństwo odprawił kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia na błoniach przy kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilka tysięcy ludzi wzięło udział we mszy pontyfikalnej z okazji 10. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp. Nabożeństwo odprawił kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia na błoniach przy kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

Ołtarz stanął dokładnie w tym miejscu, z którego 2 czerwca 1997 roku Papież-Polak przemawiał do tłumów wiernych.

W niektórych oknach bloków okalających błonia widniały zdjęcia JP II, powiewały też flagi papieskie, a eucharystia miała wyjątkową oprawę - zagrali filharmonicy, śpiewały lubuskie chóry.

Ordynariusz diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ks. bp Adam Dyczkowski, w swoich słowach skierowanych do Lubuszan powiedział m.in.: "W naszych czasach bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego życia. O Bogu winniście świadczyć słowem i czynem. Wszędzie, w każdym środowisku ...".

Następnie powitał wiernych i poprosił kard. Gulbinowicza o sprawowanie Najświętszej Ofiary w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji "naszego ukochanego Rodaka, Ojca Święteg, Jana Pawła II".

Podczas homilii kard. Gulbinowicz przypomniał, że Jan Paweł II całą homilię wygłoszoną przed laty w Gorzowie poświęcił świadkom wiary.

"Pokazał nam, ludziom dzisiejszych czasów, że dobre wychowanie w rodzinie daje człowiekowi taką siłę ducha, że nawet życie człowiek potrafi oddać za Chrystusa, za ważne sprawy ..." - powiedział kard. Gulbinowicz.

Kierując oddzielne słowa do rodziców przypomniał, że to od nich zależy przyszłość wiary i moralności dzieci.

Wiele osób, które przyszły w sobotę na mszę było świadkami wizyty Papieża w Gorzowie przez 10 laty. Ludzie ci nie ukrywali wzruszenia.

Mężczyzna, który podobnie jak przed laty był w służbie papieskiej powiedział PAP: "Bardzo pięknie wspominam tamte wydarzenia. Nad nami przeleciał helikopter, zabujał się i wtedy Papież nas pozdrowił" - powiedział wzruszony.

"Spotkanie z Janem Pawłem II było dla mnie wielkim przeżyciem. Jest nieporównywalne z żadnym innym" - powiedziała jedna z wiernych.

Inna dodała, "że takie wydarzenie jak dzisiejsza msza przywraca wspomnienie tamtego wydarzenia". "Zawsze coś po sobie zostawił, teraz tym bardziej jest w naszych sercach" - powiedziała o Ojcu Świętym.

Msza polowa na Placu im. Jana Pawła II była kulminacją obchodów 10. rocznicy nawiedzenia Gorzowa przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Poprzedził ją koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej i połączonych chórów z Gorzowa Wlkp., Słubic i Zielonej Góry zatytułowany "Tak bardzo odmieniłeś oblicze polskiej ziemi".

Duchowe przygotowania do sobotnich uroczystości trwały w diecezji przez cały maj. We wszystkich parafiach z tej okazji czytane były teksty przybliżające nauki Jana Pawła II kierowane do mieszkańców i duchownych z tego regionu.

2 czerwca 1997 r. papież Jan Paweł II modlił się w Gorzowie Wlkp. W uroczystościach i spotkaniu z papieżem uczestniczyło wówczas ok. 400 tysięcy wiernych. Na spotkanie z Ojcem Świętym zjechali do Gorzowa nie tylko Lubuszanie, ale i mieszkańcy z całej Polski. (PAP)

mmd/ wey/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz