Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Luksemburg: Putin wzywa kraje Europy Środkowej i Wschodniej do załagodzenia napięć we wzajemnych stosunkach

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin
wezwał w czwartek w Luksemburgu kraje Europy Środkowej i
Wschodniej, by postępowały zgodnie z zasadami w celu załagodzenia
narastających napięć w relacjach z Moskwą.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał w czwartek w Luksemburgu kraje Europy Środkowej i Wschodniej, by postępowały zgodnie z zasadami w celu załagodzenia narastających napięć w relacjach z Moskwą.

"W naszej współpracy istnieją problemy i trudne kwestie, ale usiłujemy je razem rozwiązać. To jest naturalne. Zakres naszej współpracy zwiększa się" - powiedział Putin na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Luksemburga Jean-Claude'em Junckerem.

Zaznaczył jednocześnie, że "niestety niektóre kraje przeniosły bilateralne problemy z Rosją na poziom europejski. Te kraje w Europie Środkowej i Wschodniej powinny grać zgodnie z powszechnymi zasadami".

Podczas siedmiogodzinnej wizyty Putina w Luksemburgu podpisano dokumenty dotyczące spółki joint venture między największym rosyjskim koncernem energetycznym, Gazpromem, a głównym luksemburskim dostawcą gazu Sotegiem oraz o współpracy w sektorze bankowym.

Premier Luksemburga zauważył ze swej strony, że między krajami Unii a Rosją wciąż istnieją "rozbieżne poglądy" w sprawie przestrzegania praw człowieka (w Rosji) i na niektóre kwestie międzynarodowe.

Podkreślił jednocześnie, że UE i Rosja mają również wiele wspólnego; przypomniał o poparciu Unii dla Moskwy w jej staraniach o członkostwo w Światowej Organizacji Handlu (WTO) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). "Jesteśmy winni Europejczykom racjonalizację naszych stosunków (z Rosją)" - dodał Juncker.

Ostatnio wiele kwestii poróżniło UE i Rosję. Moskwa sprzeciwia się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, zakładającej stopniowe przyznanie Kosowu, formalnie wciąż pozostającemu prowincją Serbii, nadzorowanej przez UE niepodległości w miejsce sprawowanego obecnie przez ONZ protektoratu.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której zapewnił o swym całkowitym poparciu i solidarności z Estonią w jej konflikcie z Rosją wokół przeniesienia z centrum estońskiej stolicy na miejscowy cmentarz pomnika żołnierzy radzieckich.

Na ubiegłotygodniowym szczycie Rosja-UE pod Samarą reprezentująca Unię kanclerz Niemiec Angela Merkel i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Mauel Barroso podkreślili, że kwestia rosyjskiego embarga (z 2005 r.) na import mięsa z Polski jest problemem całej UE, a nie tylko Polski. Moskwa zarzuciła stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 r. blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o współpracy.

Rosja ostro sprzeciwia się również planom rozmieszczenia na terytorium Polski i Czech elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. (PAP)

cyk/ mc/

8436 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)