Notowania

wiadomości
13.07.2012 17:13

MAC i Poczta będą analizowały sprzedaż PKO BP akcji Banku Pocztowego

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Poczta Polska będą analizowały sprzedaż wszystkich posiadanych przez Pocztę akcji Banku Pocztowego PKO BP - poinformował PAP Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Poczta Polska będą analizowały sprzedaż wszystkich posiadanych przez Pocztę akcji Banku Pocztowego PKO BP - poinformował PAP Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC. *

"Do Poczty Polskiej dotarło pismo z PKO BP z propozycją zakupu wszystkich należących do Poczty akcji Banku Pocztowego. W tej chwili żadnej odpowiedzi ze strony ministerstwa na ten wniosek nie ma. Zarówno Poczta, jak i resort będą analizowały wniosek" - powiedział Koziołek.

Dodał, że "Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, pod które podlega Poczta, jest organem właściwym do wydania decyzji w tej sprawie".

W piątkowym komunikacie prasowym zarząd Poczty Polskiej poinformował, że wnikliwie przeanalizuje różne warianty z perspektywy wzrostu wartości grupy Poczty Polskiej, korzyści jej właściciela i pracowników.

"Pogłębionemu badaniu poddane będą skutki ewentualnej zmiany modelu dystrybucji usług bankowych w naszej grupie, z uwzględnieniem wpływu na jej długoterminowe wyniki finansowe" - dodano w komunikacie.

Jak informowały w czwartek media, PKO BP negocjuje z Pocztą Polską strategiczny alians. Sojusz ma zostać zbudowany na podstawie dwóch filarów - pierwszym jest podpisanie długoletniej umowy o współpracy w zakresie sprzedaży produktów bankowych w placówkach pocztowych pod marką Banku Pocztowego, drugim zaś przejęcie przez PKO BP od poczty za ok. 240 mln zł 75 proc. udziałów w Banku Pocztowym. Obecnie ma 25 proc. plus jedną akcję.

PKO Bank Polski jest największym i jednym z najstarszych banków w Polsce. Zatrudnia ponad 27 tys. pracowników oraz dysponuje największą siecią sprzedaży w Polsce. Składa się na nią ponad 1100 oddziałów oraz ponad 1200 agencji. Ponadto bank prowadzi ponad 6 mln rachunków osobistych, a liczba wydawanych kart bankowych przekroczyła 7 mln. Głównym akcjonariuszem PKO BP jest Skarb Państwa - posiada 40,99 proc. akcji banku.

Zysk brutto Poczty Polskiej w 2011 roku sięgnął 158,8 mln zł, a zysk brutto Grupy Poczty Polskiej wzrósł do 205,9 mln zł. Zysk brutto poprawiła w ubiegłym roku każda ze spółek Grupy, przede wszystkim Bank Pocztowy, którego wynik brutto poprawił się o ponad 114 proc. rok do roku i wyniósł 37,5 mln zł. Władze Poczty Polskiej informowały niedawno, że rozwój usług bankowo-ubezpieczeniowych jest jednym z najważniejszych obszarów, w których Poczta będzie zwiększała swoją obecność.

Głównym akcjonariuszem Banku Pocztowego jest Poczta Polska - posiada ok. 75 proc. akcji. (PAP)

kuc/ osz/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz