Notowania

wiadomości
07.08.2012 15:47

MAC: nadal obowiązuje stan podwyższonej gotowości służb wojewodów

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podtrzymał do odwołania stan podwyższonej gotowości służb kryzysowych wojewodów w związku z nawałnicami. Jeszcze we wtorek zostaną uruchomione środki dla najbardziej poszkodowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podtrzymał do odwołania stan podwyższonej gotowości służb kryzysowych wojewodów w związku z nawałnicami. Jeszcze we wtorek zostaną uruchomione środki dla najbardziej poszkodowanych.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik MAC Artur Koziołek, Boni odbył we wtorek wideokonferencję z wojewodami po poniedziałkowych i występujących w nocy z poniedziałku na wtorek intensywnych opadach deszczu i silnych wiatrach w części kraju.

"Podczas spotkania minister zwrócił uwagę na konieczność szybkiej i skutecznej pomocy dla osób poszkodowanych podczas nawałnic. W tym momencie najważniejsze jest zabezpieczenie zniszczonych przez kataklizm domów i gospodarstw przed ewentualnymi opadami deszczu, a zaraz potem udzielenie natychmiastowej pomocy doraźnej najbardziej potrzebującym" - napisał Koziołek.

Dodał, że jeszcze we wtorek zostaną uruchomione środki doraźne wojewodów dla osób najbardziej poszkodowanych. W miejscowościach dotkniętych żywiołem trwa szacowanie szkód.

Rzecznik resortu podał, że wojewodowie wypłacają środki doraźne do 6 tys. i przeznaczone na odbudowę domów - do 20 tys. zł - dla poszkodowanych podczas lipcowych nawałnic. Minister zwrócił także uwagę na konieczność stałego monitorowania postępów w odbudowie domów i szkół oraz natychmiastowej interwencji w przypadkach, gdzie pojawiałyby się problemy. Równie ważne - zdaniem ministra - jest zapewnienie wyprawek szkolnych dla dzieci z miejscowości dotkniętych kataklizmem, które straciły rzeczy niezbędne do podjęcia nauki.

Koziołek zapewnił, że w magazynach wszystkich województw są przygotowane zapasy plandek, a w przypadkach wykorzystania większej ich liczby województwa pomagają sobie wzajemnie w uzupełnianiu zapasów.

Z informacji MAC wynika, że udrożniono i odblokowano już wszystkie najważniejsze drogi i szlaki komunikacyjne, które zatarasowane były przez powalone wichurami drzewa. Trwa usuwanie zniszczeń infrastruktury kolejowej. Działania ratownicze polegały na usuwaniu konarów i powalonych drzew ze szlaków komunikacyjnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, udrażnianiu przepustów cieków wodnych oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych - poinformował Koziołek.

W wielu miejscach uszkodzone zostały linie energetyczne. Według stanu na godz. 13 we wtorek bez prądu pozostawało około 20 tys. odbiorców. Do końca dnia - zgodnie z deklaracjami wojewodów - wszystkie awarie energetyczne powinny zostać usunięte.

W ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali ponad 750 interwencji związanych z wichurami, gradem i trąbą powietrzną. W wyniku wichury poszkodowane zostały dwie osoby - nieopodal Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie) - na ich samochód przewróciło się drzewo. Poszkodowani są w szpitalu.

Najtrudniej było w województwach: warmińsko-mazurskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim, pomorskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim. Po trąbie powietrznej, która przeszła w nocy nad gminami Klucze i Wolbrom w powiecie olkuskim (Małopolskie), uszkodzonych jest blisko 130 budynków. Na Podlasiu, po nawałnicach uszkodzonych jest 45 dachów. Trudna sytuacja jest także w powiatach kieleckim, jędrzejowskim i starachowickim - gdzie jest ponad 280 uszkodzonych budynków.(PAP)

ago/ bos/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz