Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: przekroczone stany alarmowe na Wiśle i Odrze

0
Podziel się:

Na trzech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 16 stacjach
wodowskazowych w dorzeczu Odry zostały przekroczone stany alarmowe - poinformowało PAP w środę
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

*Na trzech stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry zostały przekroczone stany alarmowe - poinformowało PAP w środę Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. *

Jak informuje rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek, stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 13 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Według MAC, stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej i średniej. Stan wody w dorzeczu Odry - w strefie wody wysokiej, a w rzekach Przymorza głównie w strefie wody niskiej i średniej. Odrą przemieszcza się fala wezbrania spowodowana opadami deszczu oraz spływami wód z dopływów. W ciągu najbliższej doby na odcinku od Nowej Soli do Słubic i Kostrzyna nad Odrą utrzymywać się będzie strefa przekroczeń stanów alarmowych. Przekroczenia mogą osiągnąć ok. 60-70 cm.

Rzecznik MAC informuje jednocześnie, że monitorowane zbiorniki położone na obszarach administrowanych przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej pracują w normalnym trybie eksploatacji. W większości zbiorniki mają rezerwy powodziowe wymagane, bądź większe od wymaganych instrukcjami gospodarki wodnej. Jedynie w przypadku kilku zbiorników aktualna rezerwa jest mniejsza od wymaganej. Wszystkie zbiorniki pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Odnotowuje się spadek dopływów do zbiorników w niektórych rejonach. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników.

Jak podało IMGW, w środę rano obowiązywało 5 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących burz z gradem w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim (Beskid Śląski i Żywiecki), małopolskim (subregion południowy) i podkarpackim (Beskid Niski i Bieszczady).

Obowiązywało również 1 ostrzeżenie hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości gwałtownych wzrostów poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich z powodu opadów deszczu o charakterze burzowym w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Kamiennej (woj. świętokrzyskie).

Według informacji MAC, we wtorek, 18 czerwca na terenie niektórych województw doszło do gwałtownych zjawisk meteorologicznych. W Chrośnicy, w powiecie jeleniogórskim (województwo dolnośląskie), w wyniku przejścia trąby powietrznej doszło do uszkodzenia lub zniszczenia dachów na 11 budynkach, w tym 5 mieszkalnych. Uszkodzone budynki tymczasowo zabezpieczono plandekami. W miejscowościach: Jedlina, Jedlinka, Sokołowsko (powiat wałbrzyski) miały miejsce lokalne podtopienia budynków i użytków rolnych.

Na terenie woj. opolskiego w rejonie Góry Św. Anny w miejscowości Żyrowa, gm. Zdzieszowice, w wyniku intensywnych opadów deszczu i burzy jedna posesja została zalana spływającym błotem. W miejscowości Leśnica, gm. Leśnica, wylał potok. Zalane zostały dwa budynki (do wysokości parteru), kilka piwnic, ok. 20 ogrodów działkowych, a w Porębie droga powiatowa 1805 Strzelce Opolskie - Kędzierzyn Koźle.

W świętokrzyskim na skutek opadów i burz, które przeszły nad Kielcami i powiatem brzeskim uszkodzonych zostało ok. 30 pokryć dachowych, zalane zostały piwnice, połamane konary drzew, uszkodzone pojazdy. Odnotowano 178 awarii stacji średniego/niskiego napięcia.

Na terenie woj. Podkarpackiego, w Rzeszowie i jego okolicach doszło do uszkodzenia ok. 20 dachów i poszyć dachowych. Połamane konary i gałęzie tarasowały drogi, zalane zostały piwnice budynków, uszkodzone zostały również samochody. W powiatach: mieleckim, leżajskim i rzeszowskim wyłączono 455 stacji transformatorowych i 23 odcinki linii średniego napięcia.

Jak poinformował Koziołek, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, jest w stałym kontakcie z wojewodami na terenach których przeszły wichury i ulewne deszcze. Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów wraz ze strażą pożarną i samorządami zabezpieczają dotknięte żywiołem gospodarstwa. W niektórych miejscach rozpoczęła się akcja porządkowa. Minister polecił stałe monitorowanie sytuacji. Od 14 czerwca zespoły zarządzania kryzysowego 16 województw są w stanie ciągłego alertu, aż do odwołania. (PAP)

skz/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)