Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MAC: sytuacja hydrologiczna stabilizuje się; lokalne podtopienia

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja o aktulanej sytuacji hydrologicznej
#

# dochodzi informacja o aktulanej sytuacji hydrologicznej #

17.04. Warszawa (PAP) - Sytuacja hydrologiczna stabilizuje się; obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W niektórych miejscach doszło do lokalnych podtopień.

MAC poinformowało, że w związku z utrudnieniami wynikającymi z lokalnych podtopień (głównie na Lubelszczyźnie i Mazowszu) wszystkim osobom z terenów, na których wystąpiły utrudnienia, zaoferowano pomoc, w tym możliwość ewakuacji. Mieszkańcy z terenów zagrożonych dotychczas nie zdecydowali się na skorzystanie z tej możliwości.

Jedynie - w związku z odcięciem dojazdu do posesji w gminie Jadów (powiat wołomiński, woj. mazowieckie) ewakuowano trzy osoby, dwie z nich przebywają u rodziny, jednej lokum zapewnił Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Trudna sytuacja występuje także w gminach Hanna na Lubelszczyźnie, gdzie zalanych jest ok. 1400 ha łąk i ok. 450 ha pól. Obecnie brak jest dojazdu do ok. 120 gospodarstw domowych. W miejscach, w których zgłoszono potrzebę, zostały wydane łodzie wiosłowe i buty gumowe.

W Warszawie nie ma zagrożenia zalania Wisłostrady (objazd tunelu). Służby wojewody cały czas monitorują sytuację. Na chwilę obecną nie przewidziano nadzwyczajnych działań ze strony urzędu miasta ani Zarządu Dróg Miejskich.

Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe trzy doby stan wody w Wiśle na wodowskazie w Warszawie będzie sukcesywnie się obniżał. Obecnie sytuacja hydrologiczna jest stabilna i nie występuje zagrożenie powodziowe. W najbliższych dniach na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wody, a następnie powolne opadanie w obecnych strefach.

Od 17 do 20 kwietnia na większości rzek w kraju obserwować będziemy stabilizację stanu wody, a następnie powolne opadanie w obecnych strefach.

Na dopływach górnej i środkowej Odry przewiduje się stabilizację stanów wody i powolne opadanie w aktualnych strefach. Odrą środkową będzie przemieszczać się fala roztopowa o kulminacji w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych. W środę kulminacja fali roztopowej znajduje się w rejonie Cigacic.

Na górnej Wiśle oraz jej dopływach występować będzie również powolne opadanie stanów wody. Kulminacja fali roztopowej na Wiśle znajduje się w okolicach Warszawy i w najbliższych dniach będzie przemieszczać się środkową i dolną Wisłą. Kulminacja tej fali będzie układać się w strefie wody wysokiej, na ogół powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych. Na dopływach środkowej Wisły prognozowane jest powolne opadanie stanów wody.

Natomiast na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku utrzymywać się będą dalsze wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej. Prognozowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a także alarmowych. Poniżej zbiornika we Włocławku prognozowane są wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej powyżej stanów ostrzegawczych, a w Tczewie - alarmowych.

Na rzekach Przymorza na wschód od Wisły oraz w dorzeczu Narwi obserwować będziemy wzrosty stanów wody spowodowane spływem wód roztopowych. Lokalnie przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, a nawet alarmowe. W zlewni górnego Bugu (po stronie ukraińskiej) prognozowana jest stabilizacja i dalsze spadki stanu wody. Obecnie kulminacja fali wezbraniowej na Bugu znajduje się w rejonie Włodawy. Poniżej Włodawy, aż do Zalewu Zegrzyńskiego prognozowane są wzrosty stanów wody powyżej stanów alarmowych, związane ze spływem wód roztopowych. W miarę przemieszczania się fala kulminacyjna będzie się wydłużać i obniżać. (PAP)

ago/ pro/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)