Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
macierewicz
26.01.2012 16:27

Macierewicz będzie odpowiadał za wykroczenie drogowe

Poseł PiS Antoni Macierewicz dobrowolnie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności w związku z wykroczeniem drogowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Poseł PiS Antoni Macierewicz dobrowolnie zgodził się na pociągnięcie do odpowiedzialności w związku z wykroczeniem drogowym. Dziś sprawą tą zajmowała się sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.

Komisja regulaminowa stwierdziła formalną poprawność oświadczenia Macierewicza w sprawie zrzeczenia się immunitetu.

Z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS do odpowiedzialności wystąpił do Sejmu Komendant Główny Policji. Wykroczenie drogowe, którego miał się dopuścić Macierewicz, zarejestrował pod Tomaszowem Mazowieckim jeden z tamtejszych fotoradarów.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, parlamentarzysta nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu, chyba że narusza prawa osób trzecich. Za taką działalność poseł lub senator odpowiada tylko przed Sejmem lub Senatem.

Gdy poseł lub senator, który, podejmując działania wchodzące w zakres sprawowania mandatu, narusza prawa osób trzecich, może być pociągnięty do odpowiedzialności sądowej tylko za zgodą Sejmu lub Senatu.

Zgodnie z ustawą również, poseł lub senator ma prawo do złożenia oświadczenia, w którym wyraża zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Jeśli tego nie zrobi wówczas to Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej do czego potrzebna jest bezwzględna większość głosów.

- _ Uważam, zgodnie z własnym sumieniem, że immunitet dotyczy tych kwestii, które związane są z pełnieniem mandatu, a nie żadnych innych i z tego punktu widzenia domniemane wykroczenie drogowe w żadnym wypadku nie powinno być objęte, w wymiarze tym moralnym, immunitetem _ - podkreślił Macierewicz na posiedzeniu komisji regulaminowej.

Jak ocenił jednocześnie, w tej sprawie dopuszczono się _ manipulacji politycznej _. _ - Napłynęły do mnie materiały od policjantów komendy tomaszowskiej, że cała historia jest wynikiem nacisków politycznych na komendanta policji w Tomaszowie _ - dodał poseł PiS.

Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim, kom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, zapewniła w czwartek PAP, że działania policji zarówno w tej jak i każdej innej sprawie są _ całkowicie apolityczne _.

_ - Każdy kierujący traktowany jest z zachowaniem maksimum obiektywizmu. W przypadku stwierdzenia, iż właścicielem pojazdu i jednocześnie z dużym prawdopodobieństwem sprawcą wykroczenia jest osoba korzystająca z immunitetu poselskiego policja jest wręcz zobowiązana do przeprowadzenia stosownej procedury _ - poinformowała Dutkiewicz-Pawlikowska.

O sprawie Macierewicza czytaj w Money.pl
Chcą uchylić immunitet Macierewiczowi. Za WSI Warszawska prokuratura apelacyjna chce uchylenia immunitetu posła PiS za publikację raportu z weryfikacji WSI.
Macierewicz bez immunitetu? Jest decyzja Prokurator generalny wyjaśnił, że dokument ma uchybienia formalne oraz merytoryczne i w tym kształcie nie powinien zostać przedłożony Sejmowi.
"To skandal, zamach na zespół ds. Smoleńska" Prawo i Sprawiedliwość wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec prób pociągnięcia do odpowiedzialności karnej posła Antoniego Macierewicza - napisały władze partii.
Tagi: macierewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz