Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
macierewicz
02.02.2008 13:28

Macierewicz: W SKW działania dyscyplinarne m.in. za udostępnianie archiwów

W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego prowadzone są postępowania dycyplinarne wobec osób, które udostępniały archiwa szefowi SKW i przewodniczącemu komisji weryfikacyjnej WSI - poinformował Antoni Macierewicz (PiS).

Podziel się
Dodaj komentarz

W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego prowadzone są postępowania dycyplinarne wobec osób, które udostępniały archiwa szefowi SKW i przewodniczącemu komisji weryfikacyjnej WSI - poinformował Antoni Macierewicz (PiS).

B. szef SKW i b. przewodniczący komisji podał na konferencji prasowej w Warszawie postępowania takie podjęto wobec 6-7 osób, które - jego zdaniem - nie łamały prawa udostępniając mu materiały archiwalne z zasobów SKW. SKW przejęła część akt b. WSI, w jej zasobie są materiały, z których korzysta m. in. komisja weryfikujaca b. żołnierzy WSI.

W ocenie Macierewicza, te działania to element dewastacji Służby kontrwywiadu Wojskowego przez jej obecnego szefa płk. Grzegorza Reszkę. Macierewicz podał, że funkcjonariusze i pracownicy SKW są zastraszani, przesłuchuje się ich, stosuje groźby karalne, a same przesłuchania prowadzone sa nocą - jedno z nich zaczęło się o godz. 21. - podał.

Macierewicz przypomniał, że nadzór nad służbami pełni osobiście premier Donald Tusk, ponieważ nie powołano ministra-koordynatora ds. służb specjalnych.

Podał, że działania Reszki dotyczą też m.in. powołanego w gmachu SKW przy ul. Oczki 1 w Warszawie Muzeum Martyrologii Komunizmu, w miejscu, gdzie przez lata mordowano polskich oficerów. Macierewicz powiedział, że obecny szef SKW zamknął to muzeum.

Poseł PiS jako przykład działań na szkodę państwa podał likwidację komórki w SKW utworzonej do badania problematyki wojny bakteriologicznej.

Działania represyjne mają też dotyczyć osoby, która w SKW prowadziła projekt badawczy mający na celu odtworzenie informacji na temat agentury sprzed 1989 r.

Działania nowego kierownictwa mają też dotyczyć książki, którą decyzją Macierewicza wydała SKW. Chodzi o tłumaczenie amerykańskiej książki Anatolija Golicyna "Nowe kłamstwa w miejsce starych". Golicyn - oficer KGB uciekł do USA w latach 60-tych. W 1984 roku wydał książkę o działaniach służb specjalnych Rosji. Książka miała być wykorzystywana podczas szkolenia funkcjonariuszy SKW.

Macierewicz zapowiedział wniosek do prokuratury w sprawach dotyczących nieprawidłowości w SKW.

Powiedział też, że skierował już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Reszkę. Chodzi o zakończenie wyjaśniania, czy doszło do ujawnienia tajemnicy państwowej przez "jednego z obecnych ministrów, który w trakcie swoich publicznych wystąpień" zdradził informacje o sytuacji wywiadowczej i kontrwywiadowczej na terenie Afganistanu. Macierewicz nie chciał wprost powiedzieć czy chodzi o Radosława Sikorskiego.

W ocenie Macierewicza Reszka nieprawdziwie poinformował premiera Tuska, że minister ten ma dostęp do informacji niejawnych. Przypomniał, że w przypadku, gdy toczy się postępowanie, dostęp do informacji jest wstrzymany.

Pytany jak ocenia ewentualną kandydaturę Jacka Kurskiego (PiS) do komisji ds. nacisków na służby powiedział, że to bardzo dobry kandydat. Zaznaczył, że również kandydaturze Zbigniewa Wassermanna nie ma nic do zarzucenia.(PAP)

Tagi: macierewicz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz