Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MAE: USA wyprzedzą wkrótce Rosję w produkcji ropy

0
Podziel się

USA staną się w przyszłym roku największym światowym producentem ropy,
wyprzedzając w tej klasyfikacji Rosję dzięki zagospodarowaniu swych złóż łupków bitumicznych -
poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) z siedzibą w Paryżu.

bEpOpZed

USA staną się w przyszłym roku największym światowym producentem ropy, wyprzedzając w tej klasyfikacji Rosję dzięki zagospodarowaniu swych złóż łupków bitumicznych - poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) z siedzibą w Paryżu.

Wiadomość ta pojawiła się w kilka dni po przedstawieniu przez rząd Stanów Zjednoczonych prognoz, według których w rezultacie rozszerzenia eksploatacji łupków bitumicznych zwolnią one na rzecz Chin pierwszą pozycję na liście największych importerów ropy w świecie.

"Z utrzymującą się przez ostatnie dwa kwartały produkcją ponad 10 mln baryłek dziennie, najwyższą od dziesięcioleci, kraj ten (tzn. USA) zmierza ku zajęciu w drugim kwartale 2014 roku pozycji największego producenta ciekłych surowców energetycznych poza OPEC, wyprzedzając Rosję. I to nawet bez uwzględniania biopaliw oraz nadwyżek z przeróbki rafineryjnej" - głosi comiesięczny raport MAE na temat sytuacji na rynku naftowym.

bEpOpZef

Według niego w 2014 roku średnia produkcja ciekłych surowców energetycznych wyniesie w USA 11 mln baryłek dziennie, natomiast w Rosji 10,86 mln baryłek.

MAE funkcjonuje w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).(PAP)

dmi/ kar/

14781035

bEpOpZeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)