Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.11.2013 12:55

MAEA: Korea Północna mogła wznowić swój program nuklearny

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano poinformował w czwartek, że Korea Północna może podejmować kroki w kierunku wznowienia programu atomowego. Amano podkreślił , że jest "poważnie zaniepokojony" tym faktem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano poinformował w czwartek, że Korea Północna może podejmować kroki w kierunku wznowienia programu atomowego. Amano podkreślił , że jest "poważnie zaniepokojony" tym faktem. *

W kwietniu br. władze w Pjongjangu zapowiedziały, że ponownie uruchomią 5-megawatowy reaktor w Jongbjon. Rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej wskazywał wtedy, że władze Korei Północnej zamierzają "wzmocnić swój arsenał nuklearny, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i jakość". Północnokoreańska agencja prasowa KCNA pisała w kwietniu br., że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem "poważnych" niedoborów energii elektrycznej.

Yukiya Amano poinformował w czwartek, że oenzetowska agencja z siedzibą w Wiedniu monitoruje postęp prac w Jongbjon za pomocą zdjęć satelitarnych.

"Jednak agencja nie posiada bezpośredniego dostępu do reaktora, dlatego nie możemy jednoznacznie oszacować, czy reaktor został uruchomiony" - podkreślił szef MAEA, dodając, że jest "poważnie zaniepokojony" tym stanem rzeczy.

We wrześniu wywiad południowokoreański informował, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie; taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych. Dowodem miały być m.in. zdjęcia satelitarne wskazujące na możliwość wznowienia prac ośrodka.

Reaktor w Jongbjon wyłączono w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność", który obecnie znajduje się w impasie. Jego ponowne włączenie Korea Północna zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu przez Pjongjang w lutym trzeciej próby nuklearnej.

Według południowokoreańskiego wywiadu reaktor został ponownie uruchomiony w sierpniu; nie ujawniono źródła tych informacji.(PAP)

lm/ ro/

15162981 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz