Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Majowa kampania "Razem Przeciw Przemocy Seksualnej"

0
Podziel się:

"Marsz Szmat", konferencja nt. przemocy seksualnej oraz warsztaty
samoobrony - to wydarzenia zaplanowane w ramach majowej kampanii "Razem Przeciw Przemocy
Seksulanej". Według organizatorów w Polsce zbyt mało uwagi poświęca się temu problemowi.

"Marsz Szmat", konferencja nt. przemocy seksualnej oraz warsztaty samoobrony - to wydarzenia zaplanowane w ramach majowej kampanii "Razem Przeciw Przemocy Seksulanej". Według organizatorów w Polsce zbyt mało uwagi poświęca się temu problemowi.

Joanna Piotrowska z Fundacji "Feminoteka" w czwartek na konferencji prasowej oceniła, że w Polsce "mamy złe prawo, brakuje szkoleń dla pracowników instytucji pomagających ofiarom przemocy seksualnej, a ponadto nadal funkcjonują stereotypy dotyczące sprawców i ofiar tej formy przemocy".

Jak mówiła, według policyjnych statystyk rocznie dochodzi do 2 tys. gwałtów, tymczasem według niezależnych badań może to być nawet 100 tys. przypadków. "Zbyt mało mówi się o tak wielkim problemie, więc kampania to kolejna próba zwrócenia uwagi i rozpoczęcia debaty na ten temat" - podkreśliła.

Liliana Religa z Fundacją im. Heinricha Boella poinformowała, że w ramach kampanii w najbliższą sobotę (11 maja) odbędzie się w Warszawie konferencja "Dość mitów. Psychologiczne, kulturowe i prawne aspekty przemocy seksualnej". Podczas konferencji odbędą się panele poświęcone m.in. podnoszeniu świadomości, sytuacji prawnej, dobrym praktykom, a także mechanizmom powstawania przemocy oraz skutkom psychologicznym u ofiar.

W kolejną sobotę (18 maja) zaplanowano "Marsz Szmat". Jak wyjaśniła Małgorzata Kamińska z Queerowego Centrum Społecznego, marsz to wyraz protestu przeciwko stygmatyzowaniu ofiar przemocy seksualnej i próbom usprawiedliwiania sprawców np. strojem lub zachowaniem osób, na które napadnięto. "Nie pozwólmy, aby hasła o tym, jak nie dać się zgwałcić, były ważniejsze niż hasło: +nie gwałć+" - mówiła.

Kamińska przypomniała, że idea marszu wzięła się z Kanady, gdzie w 2011 r. aktywistki zorganizowały marsz SlutWalk, który był reakcją na wypowiedź policjanta na jednej z uczelni w Toronto o tym, że kobieta, aby czuć się bezpiecznie, powinna unikać ubierania się jak szmata (ang. slut).

Dodała, że idea marszu rozprzestrzeniła się poza granice Kanady, a podobne inicjatywy odbyły się w kilkunastu miejscach na całym świecie, także w Polsce w 2011 r. w Gdańsku.

Ponadto w ramach majowej kampanii odbędą się dwie imprezy klubowe oraz kurs samoobrony dla kobiet, a szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronach wydarzeń na Facebooku oraz stronach internetowych organizacji, które są współorganizatorami.

Organizatorzy przygotowali także kilkanaście postulatów, z którymi zamierzają dotrzeć do polityków. Wśród postulatów są m.in. "zmiana trybu ścigania przestępstw seksualnych z wnioskowanego na ściganie z urzędu, większe restrykcje za przestępstwa na tle seksualnym, szkolenia dla pracowników służby zdrowia i policji nt. postępowania z ofiarami przestępstw na tle seksualnym, wydanie i rozpowszechnienie informatorów o prawach przysługujących ofiarom, utworzenie specjalistycznych poradni pomocowych dla ofiar.(PAP)

bpi/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)