Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Makieta, zdjęcia i dokumenty na wystawę z okazji 40-lecia Huty Katowice

0
Podziel się:

Już kilkaset eksponatów - wśród nich makieta zakładu, dokumenty i pamiątki
- trafiło do Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, które przygotowuje wystawę z
okazji okrągłej rocznicy wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice.

Już kilkaset eksponatów - wśród nich makieta zakładu, dokumenty i pamiątki - trafiło do Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, które przygotowuje wystawę z okazji okrągłej rocznicy wbicia pierwszej łopaty pod budowę Huty Katowice.

W połowie kwietnia mija 40 lat od rozpoczęcia tej sztandarowej inwestycji PRL. Wtedy zostanie otwarta wystawa. Kilka miesięcy temu jej organizatorzy zaapelowali o ofiarowanie lub użyczenie pamiątek związanych z zakładem, zwłaszcza z okresu jego budowy.

Jarosław Krajniewski ze "Sztygarki" powiedział PAP, że Muzeum udostępniono już wiele przedmiotów osobistych, jak zdjęcia pracowników i zakładu sprzed lat oraz ówczesnych gadżetów - talerzy i szklanek z napisami, rozdawanymi przy różnych okazjach.

"Sporą ciekawostką jest z pewnością makieta z drugiego etapu budowy zakładu, którą mamy od pewnej osoby prywatnej. Ma rozmiary mniej więcej metr na metr. Biorąc pod uwagę rzeczywiste rozmiary huty, budynki musiały zostać na niej bardzo pomniejszone" - powiedział Krajniewski.

Poza przedmiotami osobistymi, "Sztygarka" ma też wiele eksponatów z archiwum zakładowego huty, wśród których znalazły się kroniki i zdjęcia. Organizatorzy wystawy, która zostanie otwarta w połowie kwietnia, nadal czekają na pamiątki. Krajniewski przyznał, że "Sztygarka" po cichu myśli już o wystawie z okazji kolejnej okrągłej rocznicy huty.

Od 2010 roku realizowany jest projekt "Śladami Huty Katowice - od przeszłości do współczesności", zainicjowany przez "Sztygarkę", a także Miejską Komisję Historyczną "Pokolenia", Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego i Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej.

Pomysłodawcy przekonują, że powstanie zakładu to bardzo ważny okres w życiu wielotysięcznej grupy, która w latach 70. przyjechała do Zagłębia Dąbrowskiego z różnych części kraju, by budować tę największą ówczesną inwestycję. Chcą upamiętnić ludzi zaangażowanych w budowę, rozruch i wstępną eksploatację huty w latach 1972-1978, m.in. pracowników firm budowlanych, biur projektowych, uczelni i samej huty.

W ramach projektu organizowane są okolicznościowe spotkania oraz trwa zbiórka dokumentów związanych z budową zakładu. W związku ze zbliżającą się rocznicą, powołany został też Międzyorganizacyjny Zespół ds. Huty Katowice. W jego skład wchodzą przedstawiciele instytucji, środowisk, organizacji i stowarzyszeń, realizujący projekt "Śladami Huty Katowice", a także zadania związane z organizacją jubileuszu.

Zespół zaapelował o poszukiwanie i przekazywanie pamiątek związanych z Hutą Katowice, które zostaną pokazane w "Sztygarce". Jego zadaniem jest też odszukanie ludzi, utrwalenie ich wspomnień oraz dokumentów z tamtego okresu. To bezcenne wartości historyczne dla następnych pokoleń - przekonują osoby zaangażowane w tę inicjatywę.

Pamiątki i dokumenty można przekazać do Muzeum "Sztygarka" lub za pośrednictwem Zespołu jako darowiznę lub użyczenie na czas określony na podstawie protokołu przekazania. Poza wystawą w programie obchodów rocznicowych jest konferencja poświęcona budowie, uruchomieniu i przemianom jakim przeszła huta.

Budowa Huty Katowice była jedną z największych inwestycji w czasach PRL. 50 tysięcy ludzi zbudowało na powierzchni 2500 hektarów zakład, który zmienił region zagłębiowski. Podczas przemian gospodarczych ostatnich lat dąbrowska huta nosiła nazwy: Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, Polskie Huty Stali SA, Ispat Polska Stal SA, Mittal Steel Poland. Dziś najbardziej jest jednym z oddziałów stalowego koncernu ArcelorMittal Poland.(PAP)

kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)