Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Malezja: Wielotysięczny protest opozycji przeciw oszustwom wyborczym

0
Podziel się:

Około 50 tys. zwolenników opozycji zgromadziło się w
środę pod Kuala Lumpur, żądając przejrzystych przepisów wyborczych oraz protestując przeciwko
sfałszowanym ich zdaniem wynikom ostatnich wyborów. Po raz 13. z rzędu wygrała w nich rządząca
koalicja.

Około 50 tys. zwolenników opozycji zgromadziło się w środę pod Kuala Lumpur, żądając przejrzystych przepisów wyborczych oraz protestując przeciwko sfałszowanym ich zdaniem wynikom ostatnich wyborów. Po raz 13. z rzędu wygrała w nich rządząca koalicja.

Zwolennicy opozycji zgromadzili się na stadionie w środę wieczorem (czasu miejscowego), inaugurując kampanię na rzecz bardziej przejrzystej ordynacji wyborczej. Byli ubrani na czarno, a napisy na ich koszulkach głosiły m.in.: "Demokracja umarła" i "Malezyjczycy, bądźcie silni". "Reformy, reformy" - skandował tłum, który zgromadził się mimo uporczywej mżawki oraz ostrzeżeń policji, że organizatorzy nie uzyskali zezwolenia na wiec.

"To dopiero początek walki między narodem a nielegalnym, skorumpowanym i aroganckim rządem. Będziemy walczyć i nigdy się nie poddamy" - mówił Anwar Ibrahim, szef głównej opozycyjnej koalicji o nazwie Sojusz Ludowy (PR).

W wyborach parlamentarnych 5 maja Sojusz Ludowy przegrał z rządzącą od ponad 50 lat koalicją Front Narodowy (BN), na której czele stoi premier Najib Razak. BN zdobył w nich 133 na 222 miejsca w parlamencie, a PR - 89 miejsc.

Opozycja oskarża władze o oszustwa wyborcze, w tym manipulowanie granicami okręgów, zwożenie wyborców do wybranych lokali wyborczych i fałszowanie kart do głosowania. Ugrupowanie Anwara Ibrahima zamierza w sądzie zaskarżyć wyniki dotyczące obsadzenia co najmniej 30 mandatów.

Było to już trzynaste zwycięstwo wyborcze BN z rzędu, jednak po raz pierwszy od ponad pół wieku sprawowania władzy Frontowi groziła porażka. Długotrwałe rządy Frontu Narodowego uczyniły z Malezji jedno z zamożniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Krytycy wytykają mu jednak nepotyzm, korupcję, dyskryminację mniejszości etnicznych, np. chińskiej czy indyjskiej, oraz przyczynianie się do rosnącej nierówności społecznej.(PAP)

akl/ kar/

13761484 13761863 13762091 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)