Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mali: B. premier Keita prowadzi w wyborach, druga tura z Cisse

0
Podziel się:

Były premier Mali Ibrahim Boubacar Keita, który zwyciężył w
pierwszej turze wyborów prezydenckich, w drugiej zmierzy się z byłym ministrem finansów Soumailą
Cisse - poinformował w piątek malijski rząd. Druga tura odbędzie się 11 sierpnia.

Były premier Mali Ibrahim Boubacar Keita, który zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich, w drugiej zmierzy się z byłym ministrem finansów Soumailą Cisse - poinformował w piątek malijski rząd. Druga tura odbędzie się 11 sierpnia.

Według zaprezentowanych danych w wyborach, które odbyły się w niedzielę, 28 lipca, Keita uzyskał 39,24 proc. głosów, Soumaila Cisse - 19,44 proc.

Trzecie miejsce z wynikiem 9,6 proc. zajął Dramene Dembele - kandydat największej malijskiej partii o nazwie Sojusz na rzecz Demokracji w Mali - Partia Afrykańska na rzecz Solidarności i Sprawiedliwości (ADEMA-PASJ).

Wyniki podał minister ds. administracji terytorialnej Moussa Sinko Coulibaly, którego resort zorganizował wybory.

W odraczanych wielokrotnie wyborach prezydenckich w Mali startowało 27 kandydatów. Faworytami byli 68-letni Keita reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Mali (RPM) oraz 63-letni Cisse ze Związku na Rzecz Republiki i Demokracji (URD).

Wybory w Mali obserwują liczne organizacje międzynarodowe, regionalne i lokalne. Po raz pierwszy do Mali swoich obserwatorów wysłały państwa Unii Europejskiej. Misja UE składa się z 80 obserwatorów oraz 8-osobowej grupy ekspertów analizujących m.in. prawo wyborcze, media i scenę polityczną. Po pierwszej turze szef misji obserwacyjnej UE Luis Michel pogratulował Malijczykom decyzji zorganizowania wyborów, które, jak podkreślił, odbyły się w atmosferze spokoju, zaangażowania oraz dyscypliny.

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt poważnie nie sądził, że po niezwykle trudnym minionym roku w Mali uda się przeprowadzić kolejne wybory prezydenckie. Kryzys polityczny i wojna domowa na skutek rebelii Tuaregów na północy kraju, obalenie przez malijskie wojsko w marcu zeszłego roku prezydenta Amadou Toumani Toure i w końcu interwencja wojskowa Francji doprowadziły do całkowitej stagnacji ekonomicznej kraju.(PAP)

mmp/ ro/

14313040 14313034 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)