Notowania

wiadomości
08.02.2013 22:51

Mali: Przybył pierwszy kontyngent europejskich żołnierzy

Do stolicy Mali Bamako przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy, którzy będą szkolić armię malijską w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do stolicy Mali Bamako przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy, którzy będą szkolić armię malijską w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.

"Przybyliśmy, żeby pomóc malijskiej armii utrzymać terytorium całego kraju i żeby Mali miało dobrą armię, zdolną do działania" - powiedział francuski pułkownik Bruno Heluin, który dowodzi pierwszym kontyngentem.

Pierwsi europejscy wojskowi przybyli do Bamako w tym samym dniu, kiedy malijscy żołnierze zaatakowali obóz sił wojskowych zbliżonych do byłego prezydenta Amadou Toure. Atak ten ilustruje podziały w malijskim wojsku, osłabionym przez grupy islamskie i tuareskich rebeliantów w 2012 roku. Prawdopodobnie jego przyczyną była odmowa opuszczenia obozu w Bamako przez jednostki "czerwonych beretów" zbliżone do obalonego w ubiegłym roku prezydenta; odmawiają one wcielenia do sił walczących z islamistami na północy.

Europejscy żołnierze są "prekursorami misji, która będzie szkolić i doskonalić strukturę dowodzenia armii" - oświadczył pierwszy unijny doradca polityczny w Mali Bertrand Soret, dodając, że w kontyngencie są żołnierze hiszpańscy, brytyjscy, rumuńscy, szwedzcy, fińscy i francuscy. Poinformował, że ich zadaniem jest "przygotowanie bazy na przyjęcie 500 szkoleniowców z Unii Europejskiej".

Zadaniem unijnej misji szkoleniowej w Mali (EUTM) jest "szkolenie i doradzanie siłom zbrojnym (...), aby pomóc w przywróceniu im ich potencjału wojskowego i umożliwić im prowadzenie działań bojowych zmierzających do przywrócenia integralności terytorialnej kraju".

Jak mówił niedawno francuski generał Francois Lecointre, który stoi na czele misji, w rzeczywistości istnieje "potrzeba odtworzenia malijskiej armii, która jest w złym stanie". "Żołnierze są źle wyszkoleni, źle opłacani i słabo wyposażeni"; brakuje zwłaszcza broni i sprzętu transportowego - ocenił.

Wysłanie do Mali misji szkoleniowej, uzgodnionej w grudniu przez kraje unijne, przyspieszono w następstwie francuskiej interwencji wojskowej 11 stycznia. Szkolenie pierwszego batalionu malijskiego powinno zacząć się w końcu marca lub na początku kwietnia.

Misja EUTM w Mali ma mandat na 15 miesięcy z możliwością przedłużenia. Udział w misji zapowiedziało 16 krajów UE oraz Norwegia. (PAP)

klm/ mc/

13172468

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz