Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolska: Nowy fragment wału przeciwpowodziowego w Zembrzycach

0
Podziel się:

Zakończyła się budowa 3,4-km odcinka wałów przeciwpowodziowych w
Zembrzycach (Małopolskie). Inwestycja jest jednym z końcowych etapów realizacji zbiornika wodnego
Świnna Poręba - poinformowała w poniedziałek Iwona Walczak z firmy Skanska, która wykonała prace.

Zakończyła się budowa 3,4-km odcinka wałów przeciwpowodziowych w Zembrzycach (Małopolskie). Inwestycja jest jednym z końcowych etapów realizacji zbiornika wodnego Świnna Poręba - poinformowała w poniedziałek Iwona Walczak z firmy Skanska, która wykonała prace.

Jak poinformowała Walczak, inwestycja ma zabezpieczyć Zembrzyce przed zalaniem wodami powodziowymi rzeki Skawy i potoku Paleczka, a także przed znaczącym podniesieniem się lustra wód gruntowych w rejonie miejscowości.

Prace, które zlecił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, kosztowały 23,1 mln zł. Trwały od września ubiegłego roku. Został wybudowany prawobrzeżny wał przeciwpowodziowy rzeki Skawy, który przechodzi w lewobrzeżny dla dopływu Skawy potoku Paleczka.

Menadżer projektu Brygida Tarnowska-Waligóra z firmy Skanska poinformowała, że w celu ograniczenia przesiąkania wałów na styku ze zbiornikiem wodnym Świnna Poręba budowlańcy wybudowali między innymi przegrodę przeciwfiltracyjną korpusu wału i jego podłoża o długości 850, szerokości 50 cm i głębokości 6 m.

Kierownik budowy Łukasz Cebula poinformował, że powstały także przepusty wałowe, mury oporowe, drogi serwisowe. Konieczna była przebudowa i zabezpieczenie istniejących sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych i gazowych, które kolidowały z budową wału. Firma wybudowała też pompownię wód deszczowych i przesiąkowych oraz zbiornik wyrównawczy o powierzchni 1,5 ha.

Obwałowania Zembrzyc powstały w ramach budowanego przez Skanska zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zbiornik jest realizowany od 1986 roku. Zapora umiejscowiona jest na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Zbiornik będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m sześc. i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. (PAP)

szf/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)