Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolska: W Krakowie rozdano Nagrody Dziennikarzy Małopolski 2010 r.

0
Podziel się

W Krakowie rozdano Nagrody Dziennikarzy Małopolski za 2010 rok. Laureatem
Grand Prix został Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego"; za osobowość medialną uznano obraz
"Dama z gronostajem'. Najlepszym fotoreporterem został Jacek Bednarczyk z PAP.

bEggzfsl

W Krakowie rozdano Nagrody Dziennikarzy Małopolski za 2010 rok. Laureatem Grand Prix został Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego"; za osobowość medialną uznano obraz "Dama z gronostajem'. Najlepszym fotoreporterem został Jacek Bednarczyk z PAP.

Nagrody wręczono podczas VIII Gali Dziennikarzy Małopolski, która odbyła się w Krakowie w sobotni wieczór w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha".

Laureatem Nagrody Głównej Grand Prix został Jerzy Jurecki z Tygodnika Podhalańskiego, uhonorowany także nagrodą w dziedzinie "dziennikarz prasowy/news" za informacje dotyczące rozmów senatora Tadeusza Skorupy z lokalnym biznesmenem w sprawie przetargu na działkę.

bEggzfsn

Tytuł osobowości medialnej roku 2010 przyznano obrazowi "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Jak uzasadniła Kapituła: "Dzięki Osobowości Medialnej oczy Polski, Europy, a najlepiej świata całego winny zwrócić się na Małopolskę. Dama z gronostajem, którą widywano także z łasiczką, wypełnia idealnie ten warunek. Podróży się nie boi, a jej peregrynacje europejskie komentowały - między innymi - media brytyjskie, belgijskie oraz krajowe, a nawet ministrowie. Kłócili się o nią konserwatorzy i fundatorzy. Jego Dostojność król Hiszpanii grzecznie prosił, by Dama Madryt nawiedziła. I pomyśleć, że przyszła na świat w roku 1490". Statuetkę dla Damy odebrała dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew.

Za najlepszego fotoreportera Kapituła Nagrody Dziennikarzy uznała Jacka Bednarczyka z Polskiej Agencji Prasowej; "za fotografię agencyjną najwyższej próby. Za czujność, refleks, ciekawość świata i smak w jego kadrowaniu".

Kapituła podkreśliła także w uzasadnieniu, że "Jacek Bednarczyk jest zawsze tam, gdzie być powinien. W ubiegłym roku +ustrzelił+ ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, odsłuchującego zapisy czarnych skrzynek. Minister musiał się potem tłumaczyć przed prokuratorem. A ze zdjęć Jacka obficie korzystały gazety i portale internetowe".

Nagrodę w dziedzinie "dziennikarz radiowy/news" otrzymał Marek Balawajder z RMF FM za ujawnienie nagrania z monitoringu w gimnazjum, w którym uczennica zaatakowała nożem koleżankę. Pierwotnie kuratorium oświaty uznało, że nauczycielki widząc atak, zachowały się poprawnie. Po publikacjach RMF FM stwierdzono jednak, że na korytarzu nikt nie pomógł zaatakowanej nożem 13-latce. "Sprawa, zamiast przycichnąć, nabrała nowego wymiaru" - podkreśliła kapituła.

bEggzfst

Za publicystykę w prasie Kapituła nagrodziła Zbigniewa Bartusia z Dziennika Polskiego (o kłopotach z ZUS-em drobnych przedsiębiorców) oraz Jarosława Sidorowicza i Iwonę Hajnosz z "Gazety Wyborczej" za historię o użyciu defibrylatora w tramwaju. Jako najlepszy dziennikarz lokalny uhonorowana została Olga Szpunar, także z "GW", za tropienie paradoksów w krakowskich szkołach; za najlepszych dziennikarzy internetowych uznano: Jakuba Toporkiewicza (limanowa.in - za relacje z osuwiska w Kłodnem) i Michała Okońskiego z "Tygodnika Powszechnego" za publikacje na temat futbolu.

W kategorii publicystyki telewizyjnej nagrodę odebrali Marcin Wójcik i Michał Fuja z "Uwaga" TVN (za reportaż "Fałszywy ksiądz"). Za najlepszego dziennikarza sportowego uznano Łukasza Mordarskiego z Radia Eska - "za multimedialne podejście do dziennikarstwa sportowego, bezkompromisowe wywiady oraz radiowy reportaż o pracowniku TS WISŁA chorym na stwardnienie rozsiane".

Kapituła nagrody wyraziła także specjalny hołd reporterom relacjonującym z pasją i oddaniem ubiegłoroczną powódź.

Dochód z biletów wstępu na VIII Galę Nagród Dziennikarzy Małopolski oraz aukcji charytatywnej przeznaczony zostanie na rzecz Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego na Kazimierzu przy ul. Piekarskiej. (PAP)

bEggzfsu

hp/ itm/

bEggzfsO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)