Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe Małopolsce

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o ogłoszeniu alarmu powodziowego w Krakowie
#

# Dochodzi informacja o ogłoszeniu alarmu powodziowego w Krakowie #

16.05. Kraków (PAP) - Na małopolskich rzekach stan alarmowy przekroczony był w niedzielę wieczorem w sześciu miejscach, a stan ostrzegawczy w 23 miejscach. Do tej pory ewakuowano kilkanaście osób. Alarmy powodziowe ogłoszono w dziewięciu gminach, w tym w Krakowie.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała, że w całym regionie występują głównie podtopienia terenu, zalania piwnic, podmywania budynków oraz osunięcia gruntu, które wynikają głównie z intensywnych opadów deszczu. Rzeki jednak nie wylewają, mieszczą się w korytach.

Alarmy powodziowe w niedzielę zostały ogłoszone na terenie gmin: Liszki i Skawina (powiat krakowski), Rzezawa, Łapanów i Bochnia (powiat bocheński), Gnojnik i Borzęcin (powiat brzeski) oraz Bobowa (powiat gorlicki). W niedzielę wieczorem o ogłoszeniu alarmu powodziowego w Krakowie zdecydował prezydent miasta.

Alarm dla Krakowa został ogłoszony po tym, jak poziom wody w Wiśle przekroczył stan alarmowy na wodowskazie w Bielanach. W związku z prognozowanymi na terenie Krakowa silnymi opadami deszczu mogą nastąpić liczne podtopienia zwłaszcza w rejonie os. Złocień, Bieżanów, Lesisko, Kostrze, Korbutowa.

Władze miasta zapowiedziały zmiany w organizacji ruchu w związku z zamknięciem podtopionych ulic. Wyłączenie z ruchu zostały ulice: Półłanki przy Sucharskiego, Sucharskiego, przejazd pod Rondem Grunwaldzkim, Korepty przy wiadukcie kolejowym, Winnicka od Tynieckiej i Bogucianka. Przewiduje się również zmiany w trasach komunikacji zbiorowej.

W miejscach niedostępnych z powodu podtopień mieszkańcy mogą liczyć na pomoc jednostek straży pożarnej w wypadku wystąpienia konieczności ewakuacji lub transportu i dowozu zaopatrzenia.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na terenie powiatów brzeskiego, gorlickiego, tarnowskiego, nowosądeckiego, limanowskiego, a także w miastach: Nowy Sącz i Stary Sącz.

W miejscowości Tęgoborze (powiat nowosądecki) powstało osuwisko, zagrażające domowi jednorodzinnemu. Ewakuowano z niego cztery osoby, w tym dwoje dzieci, które znalazły schronienie u najbliższej rodziny. W Skrzyszowie (pow. tarnowski) podtopione zostały domy, z których ewakuowano dwie rodziny. Władze gminy zapewniły im schronienie.

Nieprzejezdne są: droga wojewódzka nr 965 w Bochni oraz kilka dróg powiatowych i gminnych. Utrudnienia związane z zalanymi pasami ruchu kierowcy napotykają na drogach krajowych nr 4 w Przebieczanach w powiecie wielickim oraz na drodze nr 44 w Jaśkowicach w gminie Skawina.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, w regionie strażacy zawodowi i ochotnicy wyjeżdżali do akcji związanych z powodzią ponad 900 razy.

Według ostrzeżenia hydrologicznego IMGW dla Małopolski, prognozowane są w dalszym ciągu intensywne opady deszczu w regionie, które spowodują wzrost poziomu wód w głównych rzekach. Niesie to zagrożenie dla obszarów zalewowych oraz możliwość wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów. (PAP)

rgr/ kmad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)