Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Detektor burzowy informuje o zagrożeniu w górach

0
Podziel się:

Turyści wybierający się w góry mogą na internetowej mapie sprawdzić, czy
podczas planowanej wycieczki nie zagrażają im wyładowania atmosferyczne. W Zakopanem zainstalowano
detektor burzowy, który automatycznie co 10 minut przekazuje informacje o takim zagrożeniu.

Turyści wybierający się w góry mogą na internetowej mapie sprawdzić, czy podczas planowanej wycieczki nie zagrażają im wyładowania atmosferyczne. W Zakopanem zainstalowano detektor burzowy, który automatycznie co 10 minut przekazuje informacje o takim zagrożeniu.

Jak powiedział w czwartek PAP naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki, detektor ma umożliwić turystom bezpieczniejsze zaplanowanie trasy wycieczki, tak aby uniknąć niebezpiecznych w górach wyładowań atmosferycznych. Mapa, która obrazuje powstawanie burz i ich przemieszczanie, jest dostępna na stronie internetowej GOPR. Mapa jest aktualizowana co 10 minut.

"Detektor zainstalowany w Zakopanem obejmuje nie tylko polskie i słowackie Tatry, ale także Pieniny, Gorce i część Beskidów" - powiedział Dębicki. Dodał, że w niedalekiej przyszłości aplikację ostrzegającą przed burzami będzie można mieć na telefonie komórkowym.

Detektor burzowy został zainstalowany na budynku Zarządu Głównego GOPR w Zakopanem na początku wakacji. To czwarte tego typu urządzenie w Polsce. Podobne detektory działają już w Mrągowie na Mazurach, Świeradowie - Zdroju w Sudetach Zachodnich i Goczałkowicach - Zdroju w Beskidach.

Wyładowania atmosferyczne to najgroźniejsze zjawisko atmosferyczne, z jakim można spotkać się w górach w okresie wiosenno - letnim. Często metalowe instalacje w górach, takie jak np. łańcuchy i drabinki zabezpieczające szlaki, przyciągają pioruny. Pioruny również bardzo często uderzają w metalowy krzyż na szczycie Giewontu. Według wyliczeń naukowców z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie od początku istnienia krzyża na Giewoncie mogło w niego uderzyć nawet kilkadziesiąt tysięcy piorunów.

W górach każdego roku dochodzi do wielu porażeń turystów przez pioruny. Część z takich wypadków kończy się śmiertelnie. W ubiegłym roku w Pieninach doszło do tragicznego wypadku, podczas którego piorun śmiertelnie raził czteroosobową rodzinę. (PAP)

szb/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)