Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Górnicy wieliccy przeszli podziemną Drogą Krzyżową

0
Podziel się:

Górnicy solni w galowych mundurach przeszli w Wielki Piątek podziemną
Drogą Krzyżową w kopalni soli w Wieliczce. Droga Krzyżowa znajduje się w pochylni Barącza
(głębokość ok. 100 m) i jest częścią szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże".

Górnicy solni w galowych mundurach przeszli w Wielki Piątek podziemną Drogą Krzyżową w kopalni soli w Wieliczce. Droga Krzyżowa znajduje się w pochylni Barącza (głębokość ok. 100 m) i jest częścią szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże".

Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej wyrzeźbili w lipowym drewnie wieliccy górnicy Piotr Starowicz, Paweł Janowski, Jacek Talapka. Każda stacja zawiera relikwię - kamień z Golgoty.

Podziemną Drogę Krzyżową - Golgotę Wielickich Górników przed dwoma laty poświęcił kardynał Stanisław Dziwisz.

Nabożeństwo poprowadził kapelan wielickiej kopalni o. Ludwik Kurowski. Wędrówka na symboliczną Golgotę zakończyła się w kaplicy św. Kingi, przed solnym pomnikiem bł. Jana Pawła II. Od grudnia ubr. znajduje się tam przekazany przez kard. Dziwisza relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II.

Podziemny szlak pielgrzymkowy otwarto 6 stycznia 2010 r., tj. w święto Trzech Króli - pierwszych pielgrzymów. Szlak prezentuje ważny dla górników wielickich religijny aspekt ich pracy. Codziennie przed rozpoczęciem pracy górnicy modlili się w podziemnych kaplicach o opiekę podczas trudnej i niebezpiecznej pracy.

Szlak Pielgrzymkowy rozpoczyna się w XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego, następnie prowadzi przez kaplicę św. Krzyża, która była fundacją wotywną za uratowanie w XIX wieku kopalni przed zalaniem wodą. Następnie prowadzi do kaplicy patronki solnych górników - św. Kingi.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obecnie sól w Wieliczce uzyskuje się tylko poprzez utylizację zagrażających kopalni wód kopalnianych. (PAP)

hp/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)