Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Majówka pod Tatrami z muzyką i sztuką

0
Podziel się:

Zakopiańska Wiosna Jazzowa, koncert ostatniego klezmera Galicji, premiera w
teatrze Witkacego, prezentacja szkiców, modeli oraz fotografii pomników Władysława Hasiora to
niektóre propozycje na długi majowy weekend pod Tatrami.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa, koncert ostatniego klezmera Galicji, premiera w teatrze Witkacego, prezentacja szkiców, modeli oraz fotografii pomników Władysława Hasiora to niektóre propozycje na długi majowy weekend pod Tatrami.

Od 30 kwietnia do 4 maja w zakopiańskim hotelu Belvedere odbędzie się festiwal Wiosna Jazzowa Zakopane 2013/10th United Europe Jazz Festival. Jak informują organizatorzy, pod Tatrami spotkają się polscy muzycy jazzowi grający poza granicami naszego kraju. Podczas koncertu inauguracyjnego zatytułowanego "Polonia spotyka Zakopane" wystąpi International Polish Jazz Group w składzie: Andrzej Olejniczak, Paweł Jarzębski, Janusz Stefański i Jan Jarczyk. Artystom będzie towarzyszyć zespół Atom String Quartet. Usłyszymy także Leszka Żądło, który zagra z muzykami z zespołu Jazz Band Ball Orchestra.

Kolejny wieczór, odbędzie się w ramach Gali Jazz Top, która jest wynikiem corocznego plebiscytu czytelników miesięcznika "Jazz Forum". Podczas gali zaprezentują się m.in. Krystyna Stańko i Adam Bałdych.

Na wieczór 2 maja planowane są dwa koncerty bluesowe, wystąpi Andrzej Bachleda i The Technicolor Orchestra, a także zespół The Blair Witch Project.

3 maja w zakopiańskim kościele św. Krzyża będzie można wysłuchać zespołu MONK. Muzycy tego zespołu nie grają na żadnych instrumentach, wykorzystują jedynie swój głos. Ich twórczość określana jest jako współczesna jazzowo-popowa muzyka a capella.

Podczas kolejnych koncertów wystąpią m.in. Piotr Wojtasik, Henryk Miśkiewicz, Marek Napiórkowski oraz trębacz Michael Patches Stewart.

Ostatniego dnia festiwalu, pod hasłem "Wyszehrad spotyka Zakopane", zaprezentują się zespoły jazzowe z Czech, Słowacji, Węgier. Polskę reprezentować będzie Jazz Band Ball Orchestra.

Kolejnym muzycznym wydarzeniem majowym pod Tatrami będzie koncert pianisty i kompozytora nazywanego ostatnim klezmerem Galicji i skarbem krakowskiego Kazimierza - Leopolda Kozłowskiego. Koncert zaplanowano na niedzielę 28 kwietnia w hotelu Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej. Imprezę poprowadzi wieloletni przyjaciel artysty, znany poeta i autor tekstów Jacek Cygan.

Leopold Kozłowski to wybitny kompozytor, pianista i dyrygent; konsultant muzyczny i aktor w filmie "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, autor muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych, m.in. "Austerii" oraz "I skrzypce przestały grać".

Innym ciekawym wydarzeniem podczas majowego weekendu w Zakopanem będzie premiera spektaklu teatru Witkacego "OK! SZA" według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl zaplanowano na 1 maja w zabytkowych wnętrzach witkiewiczowskiej willi "Oksza". Scenariusz autorstwa Krzysztofa Najbora powstał na podstawie tekstów Witkacego "Regulamin Firmy Portretowej" i fragmentów "Listów do żony".

Również w willi "Oksza" 4 maja otwarta zostanie wystawa połączona z prezentacją o historii polskiego narciarstwa - "Ze Lwowa do Chamonix. W 100-lecie urodzin Tadeusza Wowkonowicza". Główny bohater wystawy, pochodzący ze Lwowa Tadeusz "Teddy" Wowkonowicz, w latach trzydziestych XX wieku należał do czołowych narciarzy, polskich biegaczy i specjalistów od kombinacji norweskiej.

"Opowiemy o narciarstwie w Zakopanem w latach trzydziestych, o asach polskiego narciarstwa, jak Stanisław Marusarz i Bronek Czech, a także o powojennych losach polskich narciarzy i wreszcie o głównym bohaterze wystawy, nieco zapomnianym w Polsce, ale znanym i cenionym za granicą Tadeuszu Wowkonowiczu" - powiedziała PAP dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak.

W Galerii Władysława Hasiora będzie można oglądać najnowszą wystawę poświęconą zakopiańskiemu rzeźbiarzowi zatytułowaną "Trenowanie fantazji. Pomniki Władysława Hasiora". Prezentowane będą zdjęcia, szkice i modele pomników wykonanych przez artystę. "Na szczególną uwagę zasługują te, które nigdy nie zostały do końca zrealizowane, na przykład pomniki ze szkła" - zaznaczyła Wende-Surmiak.

Wszystkie oddziały Muzeum Tatrzańskiego będą czynne przez cały długi majowy weekend. (PAP)

szb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)