Notowania

wiadomości
08.10.2011 09:37

Małopolskie: Najniższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Najniższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach ogłosili w sobotę po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Najniższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach ogłosili w sobotę po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu. *

"Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach uległy pogorszeniu, są typowo zimowe. Po górach można się poruszać, ale tylko z odpowiednim ekwipunkiem i zgodnie z zasadami obowiązującymi przy zagrożeniu lawinowym" - powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR.

Na wszystkich tatrzańskich szlakach zalega świeży i mokry śnieg, co powoduje spore utrudnienia w poruszaniu się. Powyżej górnej granicy lasu śnieg jest zmrożony, a szlaki nieprzetarte. Na traktach miejscami leżą połamane, od naporu śniegu, gałęzie drzew.

Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, ciepłe ubranie, kurtka przeciwdeszczowa i dobre obuwie są niezbędne, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. W szczytowych partiach gór niezbędny może okazać się czekan i raki.

Przy pierwszym stopniu zagrożenia możliwe jest samorzutne zejście lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych. Mechaniczne wyzwolenie lawiny możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu.

Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie.

Po opadach śniegu biało zrobiło się w Zakopanem, gdzie leży cienka warstwa śniegu. Według synoptyków, w przyszłym tygodniu śnieg zniknie z górskiego krajobrazu i powróci złota jesień.(PAP)

szb/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz