Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Otwarcie nowego bloku energetycznego w Łączanach

0
Podziel się

10 mln zł kosztowała budowa nowego bloku energetycznego przy małej elektrowni
wodnej (MEW) w Łączanach (Małopolska). W poniedziałek inwestycję zlokalizowaną na rzece Wiśle
oddano do użytku.

bErUtcjV

10 mln zł kosztowała budowa nowego bloku energetycznego przy małej elektrowni wodnej (MEW) w Łączanach (Małopolska). W poniedziałek inwestycję zlokalizowaną na rzece Wiśle oddano do użytku.

Jak przypomniał podczas uroczystości prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Grzegorz Podlewski, stopień wodny w Łączanach został wybudowany w latach 50 ubiegłego wieku. Początkowo był wykorzystany w celu spiętrzenia wody na potrzeby żeglugi i poboru wody na potrzeby pobliskiej Elektrowni Skawina. W 2004 r. powstała tam elektrownia wodna.

"Fundusze na inwestycję właśnie zakończoną pochodzą z naszych środków. Nie korzystaliśmy z żadnej pomocy zewnętrznej" - powiedział PAP dyrektor do spraw inwestycji i rozwoju ZEW Niedzica, będącego właścicielem obiektu, Józef Wójcik.

bErUtcjX

Dodał, że dzięki oddaniu nowego bloku energetycznego elektrownia będzie mogła efektywniej pracować w okresie niższego stanu wody na Wiśle.

Nowy hydrozespół - o mocy 1,35 MW - wybudowała czeska firma Mavel a.s.

ZEW Niedzica zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energią elektryczną, prowadzeniem gospodarki wodnej oraz utrzymywaniem zbiorników wodnych. Ponadto spółka prowadzi działalność turystyczną, generującą około 6 proc. przychodów.

W skład majątku spółki wchodzą elektrownie wodne: szczytowo-pompowa elektrownia Niedzica z przepływem naturalnym, MEW Sromowce zlokalizowana na rzece Dunajec oraz MEW Łączany i MEW Smolice położone na rzece Wisła powyżej Krakowa. ZEW Niedzica dysponuje również siecią dystrybucji energii elektrycznej średniego i niskiego napięcia. (PAP)

bErUtckd

rcz/ mki/

bErUtcky
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)