Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Policja sprawdza fałszywe plakaty o zbiórce na klasztor

0
Podziel się:

Policja w Chrzanowie (woj. małopolskie) bada sprawę plakatów, na których
podane było fałszywe konto do wpłat na odbudowę spalonego klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni -
poinformował we wtorek PAP rzecznik chrzanowskiej policji asp. szt. Robert Matyasik.

Policja w Chrzanowie (woj. małopolskie) bada sprawę plakatów, na których podane było fałszywe konto do wpłat na odbudowę spalonego klasztoru oo. Bernardynów w Alwerni - poinformował we wtorek PAP rzecznik chrzanowskiej policji asp. szt. Robert Matyasik.

Klasztor spłonął w nocy z 6 na 7 marca. Straty szacowane są na wiele milionów złotych. 500 tys. zł na odbudowę postanowił przeznaczyć Zarząd Województwa Małopolskiego. Pomoc zapowiedział też burmistrz Alwerni Jan Rychlik. Uformował się komitet odbudowy, zakonnicy na swojej stronie internetowej i plakatach podają konto, na które można wpłacać datki na odbudowę klasztoru.

W poniedziałek na terenie gminy Alwernia pojawiły się cztery plakaty z fałszywym numerem konta. Od oryginalnych plakatów różniły się także tym, że w tle nie miały panoramy klasztoru. Policję poinformował o tym gwardian klasztoru, którego z kolei zawiadomił jeden z mieszkańców gminy.

"Prowadzimy postępowanie dotyczące oszustwa. Będziemy wyjaśniać, kto i w jakim celu powiesił plakaty, czy ktoś założył takie konto, czy też jest to tylko złośliwość jakiejś osoby" - powiedział PAP Robert Matyasik. Jak dodał w przypadku potwierdzenia, że podawane na plakatach konto istnieje, będzie również sprawdzane, czy dokonano na nie jakieś wpłaty.

Ostrzeżenie przed plakatami z fałszywym numerem konta znalazło się na stronie internetowej klasztoru. Bracia proszą wszystkich, którzy chcieliby dokonać wpłaty na odbudowę klasztoru, o zweryfikowanie numeru konta.

Klasztor w Alwerni (pow. chrzanowski) powstał w 1616 r. z inicjatywy Krzysztofa Korycińskiego, właściciela pobliskich dóbr. Jego pierwowzór znajduje się we Włoszech, w Toskanii; to góra La Verna, na której św. Franciszek spędzał czas na modlitwie i poście, i gdzie w 1224 r. otrzymał stygmaty.

Alwernia znana jest jako miejsce kultu obrazu Pana Jezusa "Ecce Homo", czczonego tu jako ikona Miłosierdzia Bożego. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Alwerni przybywają liczne pielgrzymki z okolicy, zwłaszcza z Górnego Śląska. (PAP)

hp/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.