Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Protest pracowników przeciw prywatyzacji szpitala w Myślenicach

0
Podziel się:

Około stu pracowników szpitala powiatowego
w Myślenicach (woj. małopolskie) protestowało we wtorek przeciwko
decyzji zarządu powiatu o prywatyzacji placówki.

Około stu pracowników szpitala powiatowego w Myślenicach (woj. małopolskie) protestowało we wtorek przeciwko decyzji zarządu powiatu o prywatyzacji placówki.

Protestujący przeszli ze szpitala przed budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach, gdzie odczytano petycję i przekazano ją staroście myślenickiemu i radnym powiatowym. W petycji pracownicy żądają wycofania się z decyzji o prywatyzacji szpitala, odwołania obecnego dyrektora, pomocy finansowej w celu przeprowadzenia koniecznych remontów oraz sprawowania właściwego nadzoru i kontrolowania dyrektora.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu w Myślenicach Małgorzata Kruzel, zdecydowana większość z 650 pracowników placówki nie zgadza się na prywatyzację szpitala, uchwaloną w styczniu tego roku przez radę powiatu myślenickiego. Zgodnie z tą decyzją majątek szpitala ma zostać wydzierżawiony na 30 lat prywatnemu inwestorowi na działalność związaną z udzielaniem świadczeń medycznych.

Pracownicy podkreślają, że SPZOZ w Myślenicach jest jedynym szpitalem publicznym w powiecie liczącym około 120 tysięcy mieszkańców, a jego przekazanie prywatnemu inwestorowi może w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do świadczeń medycznych, zwłaszcza mieszkańcom niezamożnym. Pracownicy obawiają się, że prywatny inwestor zrezygnuje z prowadzenia działalności medycznej, jeśli szpital nie przyniesie spodziewanych zysków. Boją się również iż, nowy właściciel może w znacznym stopniu ograniczyć działalność szpitala likwidując nierentowne oddziały. Obawiają się także zmiany na gorsze obecnie obowiązujących warunków pracy i płacy.

Przedstawiciele samorządu uspokajają, że po przekształceniu szpital będzie nadal pracował na podstawie kontraktu z NFZ. Bezpłatne świadczenia zostaną utrzymane w obecnym zakresie.

Protestujący przyznają, że szpital jest w fatalnej sytuacji finansowej i wymaga poważnych remontów. Ich zdaniem jest to wina złego zarządzania i braku właściwego nadzoru ze strony organu założycielskiego czyli władz powiatu myślenickiego.

Według wicestarosty powiatu myślenickiego, Waldemara Wolskiego, decyzja o wydzierżawieniu majątku szpitala wynika właśnie z bardzo trudnej sytuacji finansowej placówki, której zadłużenie przekracza 17 mln zł. Szpital wymaga także inwestycji kosztujących około 40 mln zł, aby dostosować ją do standardów określonych przez ministra zdrowia. Samorząd powiatu i sam szpital takimi środkami nie dysponuje. (PAP)

rgr/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)