Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Rozpoczęły się III Targi Produktów Regionalnych

0
Podziel się:

III Europejskie Targi Produktów Regionalnych rozpoczęły się w czwartek w
Zakopanem. Na zakopiańskiej Równi Krupowej swoje wytwory prezentuje 160 producentów regionalnej
żywności oraz twórców rękodzieła artystycznego z dziewięciu krajów, w tym z Polski.

III Europejskie Targi Produktów Regionalnych rozpoczęły się w czwartek w Zakopanem. Na zakopiańskiej Równi Krupowej swoje wytwory prezentuje 160 producentów regionalnej żywności oraz twórców rękodzieła artystycznego z dziewięciu krajów, w tym z Polski.

"Targi pokazują nam wszystkim, jaką mamy tożsamość, kim jesteśmy, o co warto zadbać" - powiedział otwierając targi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski.

Wśród wystawców jest 69. producentów tradycyjnych produkty spożywczych chronionych prawem w całej UE. Do Zakopanego swoje produkty przywieźli: Włosi, Rumuni, Węgrzy, Litwini, Bułgarzy, Gruzini, Słowacy i Ukraińcy. Polskę reprezentują producenci zdrowej żywności z 7 województw: dolnośląskiego, lubuskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i podlaskiego.

Zdaniem dyrektora Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury Krzysztofa Króla-Łęgowskiego, zdrowa żywność tradycyjna zdobywa coraz więcej zwolenników. "Poprzez organizację targów, chcemy przybliżyć konsumentom nie tylko wyjątkowy smak oryginalnych produktów regionalnych, ale i ich ogromną wartość. Chcemy, aby konsumenci wybierali to, co zdrowe i naturalne" - powiedział.

W Unii Europejskiej funkcjonuje system służący ochronie i promocji tradycyjnych produktów regionalnych. Są one rejestrowane w trzech kategoriach: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Sztandarowym i jednym z pierwszych produktów tradycyjnych w Polsce jest oscypek. Zdaniem bacy i wystawcy owczych serów na zakopiańskich targach, Kazimierza Furczonia, dzięki wpisaniu oscypka na listę produktów chronionych w UE coraz więcej ludzi zna się i docenia smak prawdziwego oscypka.

"Polacy zaczęli doceniać smak tradycyjnych serów, a coraz więcej baców zabiega o nadanie swoim wyrobom europejskiego certyfikatu" - powiedział Furczoń.

Oprócz tradycyjnych produktów spożywczych, na targach swoje produkty prezentują także twórcy rękodzieła artystycznego. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. pracę kowali, bednarzy oraz ludowych artystów malarzy czy tkaczy.

Organizatorem Europejskich Targów Produktów Regionalnych jest Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury. Partnerami tegorocznych Europejskich Targów Produktów Regionalnych są Agencja Rynku Rolnego i przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.

Targi na zakopiańskiej Równi Krupowej potrwają do 16 sierpnia. Podczas targów odbędą się seminaria, których tematem będzie m.in. rola i wartość tradycyjnych produktów spożywczych w UE. Na sobotę zaplanowano konferencję z okazji 50-lecia Wspólnej Polityki Rolnej pod tytułem "Produkt regionalny - szansą dla drobnych gospodarstw rolnych".(PAP)

szb/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)