Notowania

remont
02.11.2010 13:45

Małopolskie: Rusza remont linii kolejowej między Podłężem i Bochnią

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały we wtorek umowę na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej E30 w Małopolsce. Prace budowlane obejmą 23-kilometrowy fragment pomiędzy Podłężem koło Krakowa i Bochnią.

Podziel się
Dodaj komentarz

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały we wtorek umowę na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej E30 w Małopolsce. Prace budowlane obejmą 23-kilometrowy fragment pomiędzy Podłężem koło Krakowa i Bochnią.

Jak poinformowała dyrektor projektu Józefa Majerczak, jest to druga rozstrzygnięta i podpisana umowa dotycząca modernizacji linii kolejowej E30 pomiędzy Krakowem i Rzeszowem.

Inwestycja została podzielona na 6 przetargów na zaprojektowanie i wykonanie poszczególnych odcinków trasy. Będą one realizowane równolegle w latach 2011 - 2014.

Zgodnie z podpisaną we wtorek umową, 13-kilometrowy odcinek pomiędzy Podłężem i Bochnią wyremontuje kosztem 718 mln zł konsorcjum złożone z firm: Trakcja Polska SA oraz Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie.

Jak zapowiadają przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe, kolejne przetargi mają być sukcesywnie rozstrzyganie, tak by cała trasa była gotowa na koniec grudnia 2014 roku.

W sumie na modernizację odcinka linii kolejowej E30 pomiędzy Krakowem i Rzeszowem kolej wyda blisko 5 mld zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przekroczy 2,9 mld zł. Dzięki modernizacji pociągi osobowe na tej trasie będą osiągać 160 km/h, a towarowe - 120 km/h.

W ramach modernizacji całkowicie przebudowany zostanie układ torowy na odcinku o długości 138,9 km, a także 16 stacji kolejowych i 13 przystanków. Przebudowanych lub zbudowanych na nowo zostanie 346 obiektów inżynieryjnych, w tym 130 wiaduktów i mostów. Zaplanowano likwidację 47 przejazdów drogowych przez szyny i zastąpienie ich obiektami bezkolizyjnymi.

Po zakończeniu prac w grudniu 2014 roku czas przejazdu pociągów pomiędzy Krakowem i Rzeszowem ma się skrócić o 71 minut, z 2 godzin 26 minut do 1 godziny 15 minut. Pociągi kursujące między Krakowem i Tarnowem, które obecnie pokonują tę trasę w 1 godz. 10 minut, po modernizacji będą jechać 37 minut. Podobnie będzie między Tarnowem i Rzeszowem.

Linia E30 jest trasą kolejową o priorytetowym znaczeniu. Przebiega na terenie Polski od granicy państwa z Niemcami przez Zgorzelec, Węgliniec, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Przemyśl na Ukrainę - do Lwowa i Kijowa. (PAP)

rgr/ pad/

Tagi: remont, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz