Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Małopolskie: Szacowanie strat po halnym; szlaki w Tatrach zamknięte

0
Podziel się

#
dochodzą informacje o szacowaniu strat i zamknięciu szlaków w Tatrach
#

bEqGZWcB

# dochodzą informacje o szacowaniu strat i zamknięciu szlaków w Tatrach #

27.12. Zakopane (PAP) - W Zakopanem w piątek został powołany zespół do spraw szacowania strat wywołanych przez wiatr halny. Dane mają trafić do wojewody małopolskiego; władze miasta liczą na pomoc rządową.

Żywioł wyrządził też potężne szkody w drzewostanie Tatr. TPN zamknął niemal wszystkie leśne szlaki turystyczne.

bEqGZWcD

"Przez halny, który nawiedził nas w święta, ponieśliśmy dotkliwe straty, tak w infrastrukturze miejskiej, jak w budynkach. Po oszacowaniu i zweryfikowaniu strat, dane przekażemy do wojewody" - powiedział PAP wiceburmistrz Zakopanego Wojciech Solik. Władze Zakopanego liczą na to, że wojewoda wystąpi do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z prośbą o przyznanie środków z rezerwy celowej budżetu państwa na odbudowę zniszczeń.

Rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski powiedział PAP, że pomoc z budżetu państwa może zostać przekazana, gdy gmina nie jest w stanie udzielić pomocy poszkodowanym ze środków własnych, ze względu na wysokość wydatków, poniesionych na usuwanie skutków klęski żywiołowej.

Brodowski wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby poszkodowane powinny zwrócić się do gminnych ośrodków pomocy społecznej z wnioskiem zawierającym informacje o poniesionych stratach. Poszkodowani znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej powinni wykazać, że nie są w stanie z własnych środków ponieść kosztów usunięcia i naprawy szkód. Wniosek następnie trafia do władz lokalnych, które powinny ocenić jego zasadność oraz wydać decyzję, a następnie wystąpić do wojewody o pomoc. Na podstawie przekazanych wniosków, po przeprowadzonej weryfikacji, wojewoda występuje o przyznanie środków budżetowych.

Właściciele budynków uszkodzonych przez wiatr halny proszeni są o zgłaszanie powstałych zniszczeń w sekretariacie Urzędu Miasta Zakopane.

bEqGZWcJ

Największe straty halny poczynił w zachodniej i południowej części Zakopanego. Sporą część pokrycia dachowego straciła m.in. szkoła podstawowa na Skibówkach.

Z uwagi na dużą ilość wiatrołomów w powiecie tatrzańskim będzie stosowana uproszczona procedura legalizacji i wywózki drzewa z lasów.

Straty po przejściu halnego szacuje także Tatrzański Park Narodowy (TPN), gdzie zostało powalonych co najmniej kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych drzew, głównie świerków. Jak poinformował Szymon Ziobrowski z TPN, ze względu na powalone drzewa oraz prace przy ich usuwaniu, niemal wszystkie szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne są zamknięte. Dostępne są odcinki szlaków z Doliny Strążyskiej do Polany Strążyskiej, z Kuźnic do Kalatówek, oraz szlaki Zazadnia - Rusinowa Polana, Palenica Białczańska - Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza - Stara Roztoka.

W związku ze skutkami silnego wiatru halnego od wtorku do czwartku w południowej Małopolsce strażacy interweniowali ok. 500 razy. W Tatrach wiatr w porywach osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

bEqGZWcK

Poza powiatem tatrzańskim halny wyrządził także szkody w powiatach: nowosądeckim, suskim i nowotarskim, a także, w mniejszym stopniu, w wadowickim, myślenickim i oświęcimskim.

Zgodnie z informacją dystrybutora energii elektrycznej bez prądu pozostaje nadal ok. 500 odbiorców.

"W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi, terenowymi oraz zbyt dużą liczbą zgłoszeń nie udało się zabezpieczyć wszystkich uszkodzonych poszyć dachowych oraz usunąć powstałych awarii linii energetycznej. W związku z tym działania naprawcze oraz szczegółowe szacowanie szkód i strat będą kontynuowane w najbliższych dniach" - napisał w komunikacie przesłanym PAP rzecznik wojewody małopolskiego.(PAP)

szb/ bko/ malk/

bEqGZWde
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)