Notowania

wiadomości
30.08.2011 20:47

Małopolskie: Trwa rejestracja kandydatów do Senatu

Zuzanna Kurtyka (PiS) i Janusz Sepioł (PO) oraz Zbigniew Cichoń (PiS) i Bogdan Klich (PO) będą walczyć o mandat senatora w dwóch krakowskich okręgach nr 32 i 33.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zuzanna Kurtyka (PiS) i Janusz Sepioł (PO) oraz Zbigniew Cichoń (PiS) i Bogdan Klich (PO) będą walczyć o mandat senatora w dwóch krakowskich okręgach nr 32 i 33.

W okręgach tych zarejestrowano dotąd po dwóch kandydatów - poinformowano PAP we wtorek w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

Zuzanna Kurtyka to wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, jej konkurentem w okręgu 32 jest Janusz Sepioł - obecny senator PO. Były minister obrony narodowej Bogdan Klich (PO) zmierzy się w okręgu 33 z obecnym senatorem PiS Zbigniewem Cichoniem.

W obu krakowskich okręgach swoich kandydatów do Senatu nie wystawiły PSL i SLD, które zastanawiają się nad ewentualnym poparciem kandydatów Obywateli do Senatu (w trakcie rejestracji).

W podkrakowskim okręgu nr 31 (krakowski, miechowski, olkuski) zarejestrowano już pięcioro kandydatów. Są to: radny wojewódzki Kazimierz Czekaj (PO), radny wojewódzki Jacek Soska (PSL), samorządowiec Jerzy Leszek Batko (Obywatele do Senatu); pielęgniarka Grażyna Gaj (SLD) i radny wojewódzki, b. europoseł Bogdan Pęk (PiS).

W okręgu nr 30 (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) zmierzy się również pięciu kandydatów. Będzie to obecny senator PO Stanisław Bisztyga i b. starosta suski Andrzej Pająk (z listy PiS), który w ostatnich wyborach startował z listy PO i objął właśnie mandat poselski po pośle PO Januszu Chwierucie, pełniącym obowiązki prezydenta Oświęcimia. Andrzej Pająk do Platformy nie wstąpił i - jak powiedział PAP poseł Andrzej Adamczyk z PiS - "znajduje się w głębokiej symbiozie z klubem PiS, która już wkrótce może przerodzić się w członkostwo".

Pozostali kandydaci z tego okręgu to: b. radny powiatowy w Wadowicach Marek Drożdż z SLD, b. radny powiatowy i działacz związkowy Zbigniew Zgrzywa z KW Prawica i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Bogusław Mąsior (Obywatele do Senatu).

W okręgu nr 34, obejmującym powiaty wielicki, bocheński, brzeski i proszowicki, zmierzą się m.in.: obecny wojewoda Stanisław Kracik (PO) i były wojewoda Maciej Klima (PiS), oraz były starosta bocheński Ludwik Węgrzyn (PSL) i Piotr Kopeć (SLD) z gminy Koniusza.

Okręg nr 35, obejmujący Tarnów i powiaty dąbrowski i tarnowski, to miejsce starcia o mandat w Senacie między pięcioma zarejestrowanymi kandydatami. Są to: "legenda tarnowskiej Solidarności" Zdzisław Sumara (KW Prawica), szef małopolskich struktur PSL Andrzej Kosiniak-Kamysz, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela (PO), członek zarządu powiatu tarnowskiego Paweł Augustyn (PJN) i obecny senator PiS Kazimierz Wiatr.

W okręgu 36 (tatrzański, nowotarski, limanowski) jedyny zarejestrowany kandydat to radny wojewódzki Jan Hamerski z KW Podhalanie. Dwóch kolejnych kandydatów jest w trakcie rejestracji. Również w okręgu 37 (Nowy Sącz, powiat nowosądecki i gorlicki) zarejestrowany został jeden kandydat - obecny senator PiS Stanisław Kogut. Przyjęto jedno zgłoszenie, rejestracja nastąpi w środę. (PAP)

hp/ wos/ la/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz