Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Turysta zginął na Orlej Perci w Tatrach

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o przyczynach zgonu turysty
#

# Dochodzi informacja o przyczynach zgonu turysty #

19.06. Zakopane (PAP) - Poślizgnięcie i upadek z wysokości 200 m był przyczyną wypadku, do którego doszło w środę w Żlebie Honoratka w ciągu Orlej Perci - to najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach. Zginął mężczyzna; policja ustala jego tożsamość.

Jak powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR Jakub Hornowski, o wypadku mężczyzny w wieku ok. 30-40 lat zawiadomili ratowników świadkowie zdarzenia. Nie odnaleziono żadnych osobistych dokumentów turysty; jego ciało na pokładzie śmigłowca do Zakopanego przetransportowali ratownicy TOPR. Policja ustala tożsamość ofiary.

Żleb Honoratka, dawniej zwany Żydowskim Żlebem, znajduje się pomiędzy Zawratem a Małym Kozim Wierchem. Odchodzi od Zmarzłej Przełączki Wyżnej w kierunku Hali Gąsienicowej.

W ubiegłym roku na Orlej Perci zginęło pięć osób. W historii taternictwa na tym szlaku zginęło już ponad sto osób. Niektóre środowiska górskie postulują, aby zupełnie zamknąć Orlą Perć dla turystów wędrujących po górach bez przewodników tatrzańskich. W 2006 roku po śmiertelnym wypadku na Orlej Perci 20-latki z Miechowa powstała społeczna inicjatywa, aby ubezpieczyć najtrudniejsze odcinki tego szlaku odpowiednimi stalowymi linami poręczowymi i prowadzenia stałej akcji informacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa. Pod apelem do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w tej sprawie podpisało się ponad 10 tys. osób.

Władze TPN uważają jednak, że na szlaku istnieją wystarczające zabezpieczenia w postaci łańcuchów i drabinek, dlatego nie są konieczne kolejne zabezpieczenia, a każdy turysta, planując wycieczkę wysokogórską, powinien zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie może napotkać w górach. Zdaniem władz parku kolejne ułatwienia mogłyby spowodować zwiększenie ruchu na tym trudnym szlaku. TPN rozważał w przeszłości całkowite usunięcie zabezpieczeń na Orlej Perci tak, aby po szlaku poruszali się tylko taternicy z odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą górską.

W Tatrach panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki, ale w wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach po północnej stronie i miejscach zacienionych miejscami leżą jeszcze płaty starego, bardzo twardego śniegu. Wejście w taki teren grozi niebezpiecznym poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości. (PAP)

szb/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)