Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Umorzono śledztwo ws. podpalenia kościoła w Ptaszkowej

0
Podziel się:

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach z powodu niewykrycia sprawców umorzyła
śledztwo w sprawie podpalenia zabytkowego drewnianego kościoła w Ptaszkowej koło Nowego Sącza -
poinformował w poniedziałek PAP prokurator rejonowy w Gorlicach Tadeusz Cebo.

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach z powodu niewykrycia sprawców umorzyła śledztwo w sprawie podpalenia zabytkowego drewnianego kościoła w Ptaszkowej koło Nowego Sącza - poinformował w poniedziałek PAP prokurator rejonowy w Gorlicach Tadeusz Cebo.

W toku trwającego blisko rok śledztwa, podczas którego zlecono kilka ekspertyz, prokuratura nie znalazła dowodów pozwalających na oskarżenie kogokolwiek.

Do pożaru doszło w nocy 16 stycznia. Jak wynikało z ustaleń, przed podpaleniem sprawcy oblali benzyną dwa drewniane narożniki kościoła. Pożarem objęta była część jednej z bocznych ścian zabytkowego drewnianego kościoła. Zarzewia ognia znajdowały się w dwóch miejscach oddalonych od siebie o ok. 10 metrów. Przed przybyciem zawodowych strażaków z Nowego Sącza i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ogień śniegiem próbowali gasić proboszcz parafii, wikary, kościelny i mieszkańcy. Kościół posiadał monitoring przeciwpożarowy i antywłamaniowy.

W wyniku pożaru zniszczony został fragment drewnianego szalunku, którym obłożony jest kościół, a także nadpalone zostały znajdujące się pod nim belki zrębowe. Zawilgoceniu uległy dwa obrazy oraz rzeźba anioła. Spaleniu uległa częściowo zewnętrzna ściana kościoła (deski elewacyjne) i wewnętrzne, zabytkowe malowidła na powierzchni ok. metra kwadratowego. Uszkodzony został także obraz znajdujący się na wewnętrznej stronie ugaszonej ściany.

Dzień po pożarze policjanci zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o podpalenie. W stosunku do jednego zarzut taki wycofano. Mimo zebranych dowodów i ekspertyz, m.in. osmologicznych i traseologicznych, prokuraturze nie udało się zebrać dowodów pozwalających na oskarżenie pozostałych trzech podejrzanych; śledztwo umorzono.

Jak poinformował w poniedziałek serwis www.sadeczanin.info, powołując się na proboszcza parafii w Ptaszkowej ks. Józefa Kmaka, miejsca, w których ogień uszkodził świątynię, zostały zabezpieczone folią, uzupełniony został fragment zniszczonego drewnianego szalunku. Kościół pw. Wszystkich Świętych czeka kapitalny remont. Zawilgocone dzieła wysuszono i wróciły do świątyni.

Liczący ponad 450 lat kościół pw. Wszystkich Świętych w Ptaszkowej jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej na Sądecczyźnie. Wśród znajdujących się w nim dzieł sztuki jest m.in. rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdująca się w prawym ołtarzu bocznym, i pochodząca z ok. 1420 roku kamienna chrzcielnica z 1506 r., XVII-wieczne ołtarze boczne, wzbogacone o rokokowe detale oraz późnobarokowy ołtarz główny, ze szczególnie czczonym przez wiernych obrazem Matki Bożej Radosnej.

W świątyni tej odkryto drewnianą płaskorzeźbę przedstawiającą modlącego się w Ogrojcu Chrystusa i dwóch śpiących apostołów, z sygnaturą Wita Stwosza, wplecioną w szatę św. Jana. Obecnie rzeźba ta jest eksponowana w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. (PAP)

hp/ rgr/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)