Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: VII Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej i Rusińskiej

0
Podziel się:

Przegląd dorobku kulturowego Łemków polskich i Rusinów środkowoeuropejskich
odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w Krynicy (woj. małopolskie) podczas VII
Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej/Rusińskiej.

Przegląd dorobku kulturowego Łemków polskich i Rusinów środkowoeuropejskich odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę w Krynicy (woj. małopolskie) podczas VII Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej/Rusińskiej.

Wydarzenie zapoczątkuje panichida (nabożeństwo żałobne w obrządku wschodnim) oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Nikifora Krynickiego.

"Ludność, którą w Polsce nazywa się +Łemkami+, za granicą określa się +Rusinami+ - stąd w oficjalnej nazwie wydarzenia znajduje się określenie +Biennale Kultury Łemkowskiej/Rusińskiej+" - wyjaśnił PAP współzałożyciel polskiego Stowarzyszenia Łemków oraz wybitny poeta łemkowski Piotr Trochanowski.

Prezes Stowarzyszenia Łemków Andrzej Kopcza w rozmowie z PAP poinformował, że oficjalne otwarcie biennale poprzedzi sobotnia panichida w intencji Nikifora - Epifaniusza Drowniaka. "21 maja miała miejsce 117. rocznica urodzin Nikifora, dlatego biennale odbywa się zawsze w drugiej połowie maja" - wyjaśnił prezes. Panichidę celebrować będą kapłani dwóch wschodnich obrządków: prawosławnego i greckokatolickiego.

Następnie oficjalne delegacje Łemków/Rusinów skupionych w Światowej Radzie Rusinów oraz zespoły ludowe złożą kwiaty przed pomnikiem Nikifora na krynickim deptaku. Stąd barwnym korowodem przejdą do Pijalni Głównej, gdzie zostanie otworzona wystawa rusińskich malarzy, fotografików i rękodzielników. Po wernisażu nastąpi oficjalna inauguracja biennale. Potem zespoły folklorystyczne z Polski, Ukrainy, Słowacji i Serbii dadzą trzy koncerty.

W sobotni wieczór odbędzie się "biesiada literacka" z udziałem łemkowskich i rusińskich literatów w restauracji Węgierska Korona. Weźmie w niej udział m.in. Piotr Trochanowski piszący wiersze pod pseudonimem Petro Murianka. Na wieczór zaplanowano także pokaz spektaklu serbskiej grupy V. Njarjadir pt. "Testament".

W niedzielę organizatorzy przewidzieli dyskusję panelową w pensjonacie Wisła. Prezes Stowarzyszenia Łemków powiedział, że rozmowa będzie okazją do wymiany zdań na temat osiągnięć i problemów społeczności łemkowskiej/rusińskiej. Dyskusję poprowadzi łemkowska działaczka społeczna i profesor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego Helena Duć-Fajfer.

Tegoroczne Biennale zakończy niedzielny koncert galowy, podczas którego zagrają i zaśpiewają zespoły polskie, ukraińskie, słowackie i serbskie.

Jak wyjaśnił Andrzej Kopcza, głównym celem imprezy jest prezentacją dorobku kulturowego Łemków/Rusinów zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, integracja Rusinów z różnych regionów kontynentu, pielęgnacja przyjaznych stosunków polsko-łemkowskich. Dodał również, że wydarzenie stanowi atrakcję dla mieszkańców miasteczka i dla kuracjuszy.

Międzynarodowe Biennale Kultury Łemkowskiej w Krynicy Górskiej odbywa się co drugi rok, w lata parzyste, regularnie od 2000 r. Jest organizowane przemiennie ze spotkaniami Światowej Kongregacji Rusinów, które Światowa Rada Rusinów zwołuje w lata nieparzyste.

Organizatorami święta są: Stowarzyszenie Łemków w Polsce, Światowa Rada Rusinów oraz Urząd Miejski w Krynicy. (PAP)

bko/ rgr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)