Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: W Tatrach maleje zagrożenie lawinowe

0
Podziel się:

Z trzeciego do drugiego stopnia zmalało we wtorek zagrożenie lawinowe w
Tatrach, jednak ratownicy TOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami turystycznymi.

Z trzeciego do drugiego stopnia zmalało we wtorek zagrożenie lawinowe w Tatrach, jednak ratownicy TOPR ostrzegają przed trudnymi warunkami turystycznymi.

Drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej międzynarodowej skali.

Według statystyk ratowników górskich najwięcej wypadków lawinowych ma miejsce właśnie przy drugim stopniu, dlatego nie należy bagatelizować tego zagrożenia.

Tatrzańskie szlaki przysypane są grubą warstwą śniegu, a w wielu miejscach utworzyły się spore zaspy, w innych miejscach występują oblodzenia. Szlaki w większości nie są przetarte i ich przebieg, szczególnie powyżej górnej granicy lasu jest niewidoczny. Wejście w taki teren bez dobrej znajomości topografii gór grozi zabłądzeniem.

Przetarte są jedynie drogi dojściowe do schronisk, poza schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie i posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan oraz zestaw lawinowy czyli detektor, sonda, łopatka.(PAP)

szb/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)