Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: W Tatrach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź ratownika TOPR oraz informacja o zamknięciu szlaków
#

# dochodzi wypowiedź ratownika TOPR oraz informacja o zamknięciu szlaków #

07.12. Zakopane (PAP) - Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w środę ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Wysoko w Tatrach leży kilkanaście centymetrów śniegu.

"Szczególnie niebezpiecznie jest na formacjach wklęsłych, gdzie śniegu leży więcej. Turyści mogą mieć problem ze zorientowaniem się, np. gdzie przebiega nieprzetarty szlak, na którym zalega nawiany śnieg" - powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR, Tomasz Wojciechowski.

Ze względu na zagrożenie lawinowe i ochronę przyrody do 31 maja zamknięte zostały odcinki szlaków z Morskiego Oko przez Świstówkę Roztocką do Doliny Pięciu Stawów Polskich (szlak niebieski), z Przełęczy w Grzybowcu do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy (szlak czerwony) oraz z Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki (szlak zielony).

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że możliwe jest samorzutne zejście niewielkich lawin w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy mokrym śniegu. Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie. Skala ta jest pięciostopniowa i powszechnie stosowana w ratownictwie międzynarodowym.

Jak poinformował PAP kierownik Wysokogórskiej Stacji Meteorologicznej, na Kasprowym Wierchu leży średnio 8 cm śniegu, na szczycie panuje zamieć, a temperatura spadła tam do minus 10 stopni Celsjusza. W Zakopanem spadło 4 cm śniegu.

Ratownicy górscy radzą, aby na wysokogórskie wyprawy zabrać ze sobą raki umożliwiające bezpieczne chodzenie po śniegu i oblodzonych stokach. W ciągu najbliższych dni w Tatrach spodziewane są opady śniegu i silny mróz.

W Tatrach pod warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach szlaki są oblodzone. W wyższych partiach miejscami zalega twardy, zmrożony śnieg. Wejście na taki płat śniegu bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

Wybierając się w góry, należy pamiętać, że dni są krótkie i wycieczkę należy zaplanować tak, by zakończyć ją przed zmrokiem. (PAP)

szb/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)