Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małopolskie: Wieliccy górnicy świętowali Barbórkę

0
Podziel się:

O działaniach zabezpieczających kopalnię soli w Wieliczce i służących
rozwojowi ruchu turystycznego w kopalni mówiono w poniedziałek podczas świętowania Barbórki w
kopalni soli w Wieliczce.

O działaniach zabezpieczających kopalnię soli w Wieliczce i służących rozwojowi ruchu turystycznego w kopalni mówiono w poniedziałek podczas świętowania Barbórki w kopalni soli w Wieliczce.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w podziemnej kaplicy św. Kingi. Wielicka kopalnia ma dwie patronki: patronkę wszystkich górników św. Barbarę oraz patronkę górników solnych św. Kingę.

Po 35 latach od wpisania na Listę UNESCO Kopalnia Soli w Wieliczce liczy na pobicie w tym roku rekordu 1 mln 200 tys. turystów rocznie.

Jak poinformował prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn, od poprzedniego jubileuszu 30-lecia wpisu, tj. w latach 2009-2013 udało się górniczo zabezpieczyć ponad 30 wyrobisk komorowych oraz ponad 8,5 km wyrobisk chodnikowych. Metodą podsadzki hydraulicznej zasypano piaskiem 196 komór i zabezpieczono poprzecznię Mina.

"W sumie w okresie ostatnich 5 lat do podziemi wtłoczono ponad 12 tys. m sześc. mieszanin uszczelniających. Likwidując przestrzenie, które nie posiadają wartości zabytkowej, zwiększamy szansę zachowania w jak najlepszym stanie technicznym 218 najcenniejszych wyrobisk, a także chronimy leżące nad kopalnią miasto" - powiedział Kajetan d'Obyrn.

Jak dodał, z ponad 200 zabytkowych komór zabezpieczenia wymaga jeszcze połowa. Na likwidację niezabytkowych pustek poeksploatacyjnych potrzeba jeszcze ok. 2,5 mln m sześc. piasku. Tempo tego zadania, przewidzianego na wiele lat, w dużej mierze uzależnione jest od dotacji budżetowej.

Na powierzchni największy zakres prac dotyczył przebudowy oraz udostępnienia XIV-wiecznego szybu Regis wraz z nowym produktem turystycznym - Trasą górniczą. Zmodernizowano również szyby: św. Kingi i Daniłowicza (m.in. nowe maszyny wyciągowe) oraz Górsko i Wilson, zakończono rewitalizację terenów po kopalni otworowej w Baryczy i Parku św. Kingi oraz adaptację budynku dawnego Młyna Solnego m.in. na potrzeby lecznicze i pokoje gościnne. Zmodernizowano również warzelnię, która w tym roku wyprodukuje ok. 12 tys. ton soli warzonej. W rejonie warzelni trwa budowa tężni solankowej, która powstanie w roku 2014.

Rozwojowi oferty leczniczej służy m.in. adaptacja dwóch komór, które dołączą do już zajmowanych przez podziemne uzdrowisko komór Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. Trwają prace w komorach Lill Górna i Kazanów. Dzięki multimedialnej ekspozycji turyści będą mogli wzbogacić swoją wiedzę o historii kopalni czy geologii wielickiego złoża soli.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 roku została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Trasa turystyczna liczy 2,5 km i obejmuje ponad 20 komór. W ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 1 mln 100 tys. turystów.

Obecnie działanie kopalni jako przedsiębiorstwa polega na zabezpieczaniu zabytku, głównie poprzez utylizację wód zasolonych i podsadzanie, czyli zasypywanie piaskiem niezabytkowych części kopalni. Produkcja soli jest efektem utylizacji solanki.

Kopalnia Soli "Wieliczka" prowadzi także działalność uzdrowiskową, wykorzystując do leczenia unikatowy mikroklimat. W 2011 roku na mocy decyzji ministra zdrowia kopalnia soli w Wieliczce uzyskała status sanatorium uzdrowiskowego w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.(PAP)

hp/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)