Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mandaty zdobędą komitety, które przekroczą 5 proc. próg

0
Podziel się:

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w
podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te komitety wyborcze,
które w skali kraju przekroczą 5-proc. próg. W wyborach do PE do
zdobycia jest 50 mandatów. Głosowanie odbywa się w 13 okręgach.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5-proc. próg. W wyborach do PE do zdobycia jest 50 mandatów. Głosowanie odbywa się w 13 okręgach.

W odróżnieniu od wyborów do Sejmu w wyborach do europarlamentu nie ma ustalonej liczby mandatów do zdobycia w danym okręgu wyborczym.

Po zakończeniu głosowania, Państwa Komisja Wyborcza, na podstawie danych ze wszystkich okręgów, ustali, które komitety wyborcze przekroczyły 5-proc. próg.

Następnie, za pomocą tzw. metody d'Hondta, ustalona zostanie liczba mandatów zdobytych w skali kraju przez każdy z tych komitetów wyborczych.

Potem PKW ustali liczbę mandatów przypadających danemu komitetowi w poszczególnych okręgach wyborczych.

By to zrobić, należy liczbę głosów ważnych oddanych na listę okręgową danego komitetu pomnożyć przez liczbę przypadających danemu komitetowi mandatów, a następnie iloczyn podzielić przez liczbę głosów ważnych oddanych we wszystkich okręgach na listy tego komitetu wyborczego.

Wynik to liczba mandatów przypadająca danemu komitetowi w danym okręgu. W ten sposób PKW obliczać będzie liczbę mandatów w każdym okręgu dla każdego komitetu, który przekroczy próg wyborczy.

To, czy w danym okręgu wybrani zostaną europosłowie - lub chociaż jeden europoseł - zależy więc od dwóch czynników. Po pierwsze, ogromną rolę odgrywa frekwencja, po drugie - rozkład głosów na poszczególne listy kandydatów.

Teoretycznie może się więc zdarzyć, że wyborcy jednego mniejszego okręgu, w którym frekwencja będzie wysoka, wskażą kilku europosłów, a okręg obejmujący jakieś duży region, w którym jednak będzie bardzo niska frekwencja - nie wybierze ani jednego eurodeputowanego.

Zatem im wyższa frekwencja, a co za tym idzie duża liczba głosów oddanych na poszczególne listy, tym więcej mandatów przypadnie danemu okręgowi.

W poprzednich wyborach z 2004 r. eurodeputowanych wybrano we wszystkich 13 okręgach wyborczych: najwięcej - bo po 8 mandatów - zdobyli wówczas kandydaci w okręgach małopolsko-świętokrzyskim i śląskim, a najmniej - 1 mandat zdobyty został w okręgu kujawsko- pomorskim.

Po ustaleniu, ile mandatów przypada na poszczególne listy okręgowe komitetów, ostatnią czynnością będzie wskazanie, którzy kandydaci zdobyli mandaty. Otrzymują je ci, którzy zdobyli największe poparcie.(PAP)

mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)