Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Manifestacje i zatrzymania w Algierii

0
Podziel się

Demonstranci, którzy skandowali antyrządowe hasła, zostali otoczeni przez setki policjantów.

Manifestacje i zatrzymania w Algierii
(PAP/EPA)
bEpyaGsB

Do starć pomiędzy służbami porządkowymi i manifestantami oraz zatrzymań doszło w centrum Algieru, gdzie na wezwanie opozycji planowany jest marsz, którego uczestnicy będą domagali się _ zmiany systemu _ - informują świadkowie. Władze zakazały manifestacji.

Około pół godziny przed rozpoczęciem demonstracji w centrum stolicy Algierii na placu 1 maja, z którego miała się rozpocząć demonstracja, było około 500 osób. Demonstranci, którzy skandowali antyrządowe hasła, zostali otoczeni przez setki policjantów, którzy chcą stłumić wszelkie próby zorganizowania protestów podobnych do tych, które doprowadziły w Egipcie do obalenie prezydenta Hosniego Mubaraka.

Opozycja wezwała do masowej manifestacji domagając się demokratycznych reform i miejsc pracy, jednak jak podkreśla Reuters, na razie mieszkańcy trzymają się z dala a do stolicy ściągnięto tysiące policjantów, którzy mają dopilnować przestrzegania zakazu manifestacji.

bEpyaGsD

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t131213.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mubarak;zrezygnowal;wladze;ma;przejac;wojsko,123,0,769915.html) Mubarak zrezygnował. Władzę ma przejąć wojsko - Przykro mi to mówić, ale rząd wysłał olbrzymie siły by zapobiec pokojowemu marszowi, To nie jest dobre dla wizerunku Algierii _ - uważa Mustafa Bouasziszi, lider Ligi na rzecz Praw Człowieka, współorganizującej protest. Niewielka grupa demonstrantów zgromadzona na placu 1 maja w pobliżu centrum miasta krzyczała: _ precz z Boutefliką _ a niektórzy przynieśli gazety, na pierwszych stronach których widniały nagłówki _ Mubarak upadł _.

Nad okolicą krąży policyjny śmigłowiec a na samym placu jest około 200 policjantów. W pobliżu zaparkowanych stoi dziesiątki policyjnych samochodów. Tysiące policjantów czeka w gotowości w innych częściach miasta. Jak pisze Reuters w niektórych częściach Algieru jest więcej policji niż mieszkańców.

Organizatorzy twierdzą, że policja zawracała ludzi zanim mogli oni dołączyć do marszu. Jak pisze dpa powołując się na stronę internetową miejscowej gazety _ El Watan _ stolica została odcięta od świata. Zawieszono transport kolejowy a na prowadzących do niej drogach rozstawiono blokady.

Pod ministerstwem ds. młodzieży i sportu policja zatrzymała grupę około 200 demonstrantów idących na plac, z którego miał wyruszyć marsz. Rząd i prezydent Abdelaziz Buteflika przekonują, że odmowa wydania zgody na wiec z spowodowana jest kwestiami dotyczącymi porządku publicznego a nie chęcią stłumienia opozycji. Władze zapowiedziały też, że będą dążyć do stworzenia nowych miejsc pracy, mieszkań oraz zapewnieniem szerszych swobód demokratycznych.

bEpyaGsJ

Ustąpienie w piątek prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i obalenie w ubiegłym miesiącu prezydenta Tunezji Zina el-Abdina Ben Alego zmobilizowało świat arabski i zrodziło pytania który z krajów Bliskiego Wschodu może być następny - pisze Reuters.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t129090.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zamieszki;w;tunisie;turysci;uciekaja,173,0,753581.html) Zamieszki w Tunisie. Turyści uciekają Demonstranci domagają się ustąpienia prezydenta Tunezji, Zin el-Abdina Ben Alego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t131063.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;egipcie;leje;sie;krew;kolejne;starcia,51,0,768563.html) W Egipcie leje się krew. Kolejne starcia W walkach, które wybuchły na zachodzie kraju zginęła jedna osoba, są też ranni.
bEpyaGte
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)