Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marcin Zaborowski szefem PISM

0
Podziel się:

Marcin Zaborowski został dyrektorem Polskiego Instytutu Stosunków
Międzynarodowych; na to stanowisko powołał go premier Donald Tusk - poinformowało w poniedziałek
Centrum Informacyjne Rządu.

Marcin Zaborowski został dyrektorem Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych; na to stanowisko powołał go premier Donald Tusk - poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu.

Zaborowski, urodzony w 1965 roku, jest absolwentem Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także Krajową Szkołę Administracji Publicznej. W 1996 roku ukończył studia magisterskie na Wydziale Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie w Birmingham w Wielkiej Brytanii. W 2001 roku na tej samej uczelni obronił doktorat: "Europeizacja stosunków polsko - niemieckich".

Od 2005 roku był dyrektorem programu transatlantyckiego w European Union Institute for Security Studies (EUISS) w Paryżu.

Wcześniej nowy dyrektor PISM był m.in. wykładowcą na wydziale stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Aston w Birmingham oraz dyrektorem Programu Transatlantyckiego w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Zaborowski zna angielski, francuski i niemiecki.

Poprzedniego dyrektora PISM - Sławomira Dębskiego - premier odwołał w połowie kwietnia. Dębski funkcję szefa PISM pełnił od kwietnia 2007 r.

PISM został powołany ustawą z 20 grudnia 1996 roku. Jego organizowanie rozpoczęło się w końcu 1999 roku.

Celem Instytutu jest służenie organom władzy państwowej w kształtowaniu polityki zagranicznej oraz pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o sprawach międzynarodowych.

Do zadań Instytutu należy: prowadzenie badań naukowych w zakresie spraw międzynarodowych; przygotowywanie analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych; doskonalenie zawodowe kadr wykonujących zadania związane ze stosunkami międzynarodowymi i polityką zagraniczną; upowszechnianie wiedzy z dziedziny współczesnych stosunków międzynarodowych; utrzymywanie kontaktów z ośrodkami szkoleniowymi, naukowymi i politycznymi w Polsce i za granicą; gromadzenie specjalistycznego księgozbioru i dokumentacji naukowej oraz prowadzenie otwartej działalności bibliotecznej oraz działalność wydawnicza. (PAP)

ajg/ ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)