Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marek Barański znów naczelnym "Trybuny"

0
Podziel się:

Marek Barański po raz kolejny został
redaktorem naczelnym lewicowego dziennika "Trybuna". Zastąpił na
tym stanowisku Wiesława Dębskiego. Szefem rady programowej
"Trybuny" ma natomiast zostać były premier Leszek Miller.

Marek Barański po raz kolejny został redaktorem naczelnym lewicowego dziennika "Trybuna". Zastąpił na tym stanowisku Wiesława Dębskiego. Szefem rady programowej "Trybuny" ma natomiast zostać były premier Leszek Miller.

O zmianie naczelnego "Trybuny" poinformował w czwartek Presserwis.

Jak wyjaśnił PAP prezes spółki Ad Novum, która wydaje "Trybunę" Arkadiusz Ostrowski, Dębski musiał odejść z gazety bowiem pod jego kierownictwem za bardzo "rozchodziły się drogi redakcji z drogami Sojuszu Lewicy Demokratycznej".

"To, co reprezentowała czołówka działu politycznego, z komentatorem Krzysztofem Pilawskim za bardzo uderzało w Sojusz, przez co SLD przestało się identyfikować z gazetą. Dlatego zdecydowaliśmy się rozstać także z redaktorem Pilawskim" - powiedział Ostrowski.

Dodał, że "wojna na lewicy nie jest potrzebna, a osłabionemu Sojuszowi potrzebne jest wsparcie". Ostrowski zaznaczył, że polityka redakcyjna Dębskiego miała też przełożenie na finanse "Trybuny" ponieważ wiele firm powiązanych z partią nie chciało się w niej ogłaszać.

Zmianę tej sytuacji ma zapewnić nie tylko Barański, ale też rada programowa, którą pokierować ma były premier Leszek Miller. "Złożyłem mu taką propozycję, prawdopodobnie jutro zapadnie decyzja" - powiedział Ostrowski. Podkreślił, że rada programowa ma z jednej strony sprawić by "Trybuna" nie stała się partyjną tubą, z drugiej zaś, by kształt gazety nie zależał jedynie "od widzimisię redaktora naczelnego".

Sam Barański uważa, że "Trybuna nie jest bez szans". "Może to być jedyne pismo dla którego lewica nie jest słowem obrzydliwym, po drugie w tej jednorodności polskiej prasy może to być jedyna gazeta wyróżniająca się własnym spojrzeniem na świat" - powiedział PAP Barański.

Podkreślił, że "Trybuna" jako gazeta lewicowa nie może sobie pozwolić na jakieś kłótnie czy ideowe rozbraty z SLD, bo to nie leży w jej interesie, nie oznacza to jednak, że nie jest samoistnym bytem.

Z Dębskim nie udało się PAP skontaktować

Barański był m.in. redaktorem Dziennika Telewizyjnego w okresie stanu wojennego, w latach 1972-1982 był związany z Polskim Radiem.

Po roku 1989 pracował w Trybunie, a w 1990 r. był współzałożycielem i dziennikarzem tygodnika "Nie", w którym został też zastępcą redaktora naczelnego. Od sierpnia 2004 do 28 lutego 2005 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego "Trybuny", jego następcą został wówczas Dębski. Po odejściu z "Trybuny" Barański współpracował z pismem "Fakty i mity". (PAP)

js/ pz/ 16:40 06/06/29

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)