Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marek Belka nowym prezesem NBP

0
Podziel się

Bronisław Komorowski negocjował do ostatniej chwili z Grzegorzem Napieralskim poparcie lewicy dla kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Marek Belka nowym prezesem NBP
(PAP/Leszek Szymański)
bDzqEZat

aktualizacja: 18:05

*Pełniący obowiązki prezydentaBronisław Komorowskinegocjował z Grzegorzem Napieralskim do ostatniej chwili poparcie lewicy dla kandydata na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Udało się. 253 posłów poparło kandydaturę. 184 było przeciw. *

Poparcie SLD - przy sprzeciwie PiS i wahaniu PSL - było niezbędne, by wskazany przez kandydata PO na prezydenta Belka mógł liczyć na poparcie swojej kandydatury.

bDzqEZav

Ostatecznie Napieralski zarekomendował swojemu klubowi poparcie dla kandydatury byłego premiera i byłego ministra finansów.

Napieralski podkreślał, że jego partii nie odpowiada sposób przedstawienia tej kandydatury przez marszałka Komorowskiego. Stwierdził jednak że jego klub powinien ją poprzez ze względu na bezpieczeństwo finansowe obywateli.

POSŁUCHAJ SZEFA SLD:

Marek Belka podziękował Lewicy za udzielone poparcie. Stwiedził, że bez poparcia tego klubu nie miałby żadnych szans.

POSŁUCHAJ PROF. BELKI:

Ekonomista powiedział również, że zamierza aktywnie działać w banku centralnym.

bDzqEZaB

POSŁUCHAJ PROF. BELKI:

Po tym jak Lewica udzieliła poparcia, Sejm głosował nad włączeniem głosowania nad kandydaturą Belki do porządku obrad. Za tym, by Sejm zajął się kandydaturą Belki było 251 posłów. Przeciw było 167 parlamentarzystów.

W czasie sejmowej debaty PO i SLD zapowiedziały, że poprą kandydaturę Belki. Tak się stało. Dzięki głosom PO i SLD udało się zdobyć wymagane poparcie i powołać nowego prezesa banku centralnego.

bDzqEZaC

Komorowski prosił wszystkich o poparcie

Marszałek Komorowski apelował dziś do wszystkich szefów partii i klubów parlamentarnych w Sejmie, żeby zechcieli wyciągnąć wnioski z wczorajszego głosowania na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, gdzie kandydatura pana profesora Marka Belki uzyskała zdecydowaną większość.

-_ Chciałem również prosić szefów partii, aby zechcieli wziąć pod uwagę (...) przykład trzech związków zawodowych, które przysłały pisma - w tym także związek zawodowy Solidarność pracowników NBP - prosząc w sposób jednoznaczny o to, aby jak najszybciej dokonać wyboru prezesa NBP _- powiedział Komorowski.

Związki zawodowe działające w NBPw liście do marszałka Sejmu argumentują m.in., że za jak najszybszym wyborem nowego prezesa tej instytucji przemawia przede wszystkim interes państwa.

bDzqEZaD

Szef klubu POGrzegorz Schetynaprzekonuje, że Belka _ ma poparcie większości sejmowej _, jest _ wybitnym finansistą, ma charakter i jest samodzielny _. Pytany, czy zakłada, że kandydatura Belki może przepaść, Schetyna powiedział: _ Jestem urodzonym optymistą, a w sprawie Marka Belki szczególnie urodzonym optymistą _.

Jarosław Kaczyńskiuważa, że pośpiech nie jest wskazany.. - _ Jestem głęboko przekonany, że - zgodnie z polska konstytucją - takie decyzje jak wysuniecie kandydata na szefa NBP powinien podejmować prezydent wybrany w demokratycznych wyborach, a nie pełniący obowiązki _ - powiedział prezes PiS. Jak dodał, uważają tak konstytucjonaliści, których _ naprawdę nic nie łączy _ z PiS.

Według Kaczyńskiego, Komorowski pełniąc obowiązki prezydenta _ może w tej chwili podejmować tylko decyzje najbardziej bezwzględnie potrzebne - i żadne inne _.

bDzqEZaE

Szef klubu PSLStanisław Żelichowskipodkreśla, że ludowcy uważają Belkę za dobrego kandydata, ale - zdaniem PSL - powinien go wskazać nowo wybrany prezydent, a nie pełniący obowiązki prezydenta.- _ Nie ma żadnego powodu do pośpiechu _ - ocenił.

Żelichowski nie przesądził, jak zachowa się PSL, jeśli dojdzie do głosowania nad kandydaturą Belki: _ Jeżeli zostanie przegłosowane, że ten punkt wchodzi do porządku obrad, to będzie debata. Dopiero po debacie - a nie przed - można zająć stanowisko. Jeżeli w czasie debaty padnie argument, że państwu coś zagraża, że obywatelom coś zagraża i musi to być teraz zrobione , to przecież nie będziemy głusi na argumenty. Natomiast jeśli usłyszymy tak ma być, bo tak nam się podoba to zachowamy się inaczej. Czekamy na debatę _ - powiedział szef klubu ludowców.

Raport Money.pl

bDzqEZaW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)