Notowania

wiadomości
13.06.2013 12:47

Marka bankowa Nordea w przyszłym roku zniknie z ulic polskich miast

W przyszłym roku marka bankowa Nordea zniknie z ulic polskich miast. Po przejęciu polskich aktywów Nordei przez PKO BP sieć ta powiększy się o prawie 140 placówek w atrakcyjnych punktach miast - poinformowali w czwartek na konferencji przedstawiciele PKO PB.

Podziel się
Dodaj komentarz

W przyszłym roku marka bankowa Nordea zniknie z ulic polskich miast. Po przejęciu polskich aktywów Nordei przez PKO BP sieć ta powiększy się o prawie 140 placówek w atrakcyjnych punktach miast - poinformowali w czwartek na konferencji przedstawiciele PKO PB.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło powiedział, że podpisana w środę wieczorem umowa jest zgodna ze strategią banku. "Bank Nordea wpisuje się w te nasze oczekiwania dotyczące udziału banku w polskich aglomeracjach. Jest to bank, który ma około 140 placówek, które są dobrze zlokalizowane na głównych ulicach miast polskich. W związku z tym poprawimy swoją ekspozycję" - powiedział prezes PKO BP.

Dodał, że przejęcie umożliwi PKO BP skokowe zwiększenie aktywów. Zaznaczył, że w ciągu poprzedniej trzyletniej strategii aktywa PKO BP zwiększyły się o prawie 40 mld zł, a po transakcji z Nordeą zwiększą się o kolejne ok. 40 mld zł. Zaznaczył, że przejmowany przez PKO BP portfel kredytów w dużej mierze składa się z kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych i jest finansowany za pomocą linii kredytowej z banku matki Nordei. "Wynegocjowaliśmy rozwiązania, które umożliwiają naszemu bankowi bezpieczną realizację transakcji i dalszy bezpieczny rozwój naszej instytucji" - powiedział.

Wiceprezes BKO BP Paweł Borys powiedział, że transakcja jest historyczną chwilą dla PKO BP. "To pewien nowy krok jeżeli chodzi o rozwój naszego banku. Po raz pierwszy PKO BP zrealizował tak dużą akwizycję innych instytucji finansowych" - zaznaczył. Zdaniem Borysa właśnie teraz jest dobry okres na przejmowanie innych instytucji finansowych, bowiem rynek spowolnił, a niskie stopy procentowe powodują presję na wyniki banków.

Dodał, że po transakcji udział w aktywach sektora bankowego PKO BP wzrośnie z 15 proc. do 18 proc. Zwrócił uwagę, że PKO BP wraz z przejęciem aktywów banku Nordea przejmie także jego zamożnych klientów, których Nordea ma ponad 600 tys. Zaznaczył, że sieć detaliczna PKO BP wzrośnie o jedną czwartą.

PKO BP zawarł z Nordea Bank umowę nabycia Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska. Łącznie wyda na to ok. 2,83 mld zł. Akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 r.

55.061.403 akcje spółki Nordea Bank Polska, stanowiące 99,21 proc. kapitału zakładowego spółki, zostaną nabyte w drodze publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji, wraz z portfelem wierzytelności wobec klientów korporacyjnych Nordea Bank AB o wartości nominalnej wynoszącej 3,6 mln zł (według stanu na koniec grudnia 2012 r.). PKO BP będzie chciał wykupić pozostałych akcjonariuszy mniejszościowych i wycofać akcje z obrotu giełdowego.

Ustalona wartość transakcji będzie korygowana w zależności od wyników Nordea Bank Polska.

PKO Bank Polski sfinansuje transakcję z posiadanych kapitałów własnych oraz zatrzymanych zysków. Transakcja wymaga m.in. zgody prezesa UOKiK, ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. (PAP)

mmu/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz